Shimano Acera FC-M361 är ett robust vevparti som är anpassat för cyklar med 3x7 och 3x8-växlar. Vevarmar i aluminium och utbytbara klingor i stål med Hyperdrive SG-X.
Finns i olika längder på vevarmarna, olika färger och med olika kombinationer på dreven. Om du i tittar i specifikationen till vänster så hittar du all detaljinformation, så att du kan välja rätt modell till just din cykel
- Passar 7/8-delad bakväxel
- Trippelklinga med utbytbara drev
- Dual SIS kompatibel
- Hyperdrive SG-X kedjedrev
- Fyrkantsbult för vevlagerinfästning
| Artikelnummer | CK1015686 |
| Varumärke | Shimano |
| Serie | Shimano Acera |
| Antal drev fram | 3 st |
| Medföljer drev? | Ja |
| Antal drev bak | 7 st, 8 st |
| Drevstorlek | 48/38/28T |
| Cykeltyp | Mountainbike |
| Vevarmslängd | 175 mm |
| Axeltyp | 4-kant - JIS |
| Bultcirkeldiameter | dm |
| Kedjelinje | 55 |
| Kompatibel axellängd | 123 mm |
| Medföljer vevlager? | Medföljer ej |
| Kedjeskydd | Ja |
| Färg | Svart |
| Tillverkarens artikelnummer | EFCM361E888CL |
Fråga
Hej!
Går det inte att använda 3delat vevparti med 48,38,38 tänder till 10 delad kassett.
MVH Åke Ståhl
-
SVAR
Hej Åke,
från Christoffer Stenbeck (Cykelkraft)
Det funkar men är inte optimalt. Viktigt att tänka på att du kör med en kedja som är för 10 delat. Min rekommendation är att titta på ett 3x9 eller 3x10 vevparti. Detta för att minska risken för strul med framväxeln samt få en bättre kedjelinje.
Ha en fortsatt trevlig dag!
Jag vill svara på denna fråga
Fråga
Om jag har ett vevlager med 122mm axel (4-kant), passar detta vevparti?
2019-10-18 från Roger Moore-
SVAR
Hej Roger,
från Pär Cullin (Cykelkraft)
Det passar perfekt.
Jag tror att både lager och vevlager är 122,5.
Jag vill svara på denna fråga
Shimano Acera FC-M361 är ett robust vevparti som är anpassat för cyklar med 3x7 och 3x8-växlar. Vevarmar i aluminium och utbytbara klingor i stål med Hyperdrive SG-X.
Finns i olika längder på vevarmarna, olika färger och med olika kombinationer på dreven. Om du i tittar i specifikationen till vänster så hittar du all detaljinformation, så att du kan välja rätt modell till just din cykel
- Passar 7/8-delad bakväxel
- Trippelklinga med utbytbara drev
- Dual SIS kompatibel
- Hyperdrive SG-X kedjedrev
- Fyrkantsbult för vevlagerinfästning
| Artikelnummer | CK1015686 |
| Varumärke | Shimano |
| Serie | Shimano Acera |
| Antal drev fram | 3 st |
| Medföljer drev? | Ja |
| Antal drev bak | 7 st, 8 st |
| Drevstorlek | 48/38/28T |
| Cykeltyp | Mountainbike |
| Vevarmslängd | 175 mm |
| Axeltyp | 4-kant - JIS |
| Bultcirkeldiameter | dm |
| Kedjelinje | 55 |
| Kompatibel axellängd | 123 mm |
| Medföljer vevlager? | Medföljer ej |
| Kedjeskydd | Ja |
| Färg | Svart |
| Tillverkarens artikelnummer | EFCM361E888CL |
Fråga
Hej!
Går det inte att använda 3delat vevparti med 48,38,38 tänder till 10 delad kassett.
MVH Åke Ståhl
-
SVAR
Hej Åke,
från Christoffer Stenbeck (Cykelkraft)
Det funkar men är inte optimalt. Viktigt att tänka på att du kör med en kedja som är för 10 delat. Min rekommendation är att titta på ett 3x9 eller 3x10 vevparti. Detta för att minska risken för strul med framväxeln samt få en bättre kedjelinje.
Ha en fortsatt trevlig dag!
Jag vill svara på denna fråga
Fråga
Om jag har ett vevlager med 122mm axel (4-kant), passar detta vevparti?
2019-10-18 från Roger Moore-
SVAR
Hej Roger,
från Pär Cullin (Cykelkraft)
Det passar perfekt.
Jag tror att både lager och vevlager är 122,5.
Jag vill svara på denna fråga

