Klassiska Continental Grand Prix 4000S II är ett lättrullande fartdäck som fortfarande ligger i absoluta framkant när det gäller punkteringsskydd, fart och grepp. Ett riktigt vasst landsvägsdäck (enligt många fortfarande det bästa däcket) med en slimmad profil som är skapat för dig som trivs bäst i höga hastigheter och som levererar den optimala kombinationen av lågt rullmotstånd, bra punkteringsskydd, hög slitstyrka och bra grepp på hårda underlag.
Däckets avancerade "Black Chili" gummiblandning både förbättrar greppet samtidigt som det minskar rullmotståendet. Till skillnad mot många andra gummiblandningar sker detta inte på bekostnad av slitstyrka, utan tvärtom så levererar Black Chili en ökad livslängd och dessutom med konstant prestanda, dessutom från första till sista kilometern.
Ett däck som faktiskt är tillverkat i Tyskland och håller högsta kvalitet med en lättrullande profil, hög slitstyrka och riktigt bra grepp på hårdare väglag är sammanfattningsvis de utmärkande egenskaperna på detta klassiska landsvägsdäck.
Continental Vectran Breaker
Continental Tubdäck
| Artikelnummer | CK1027818 |
| Varumärke | Continental |
| Nivå av punkteringsskydd | Högt |
| Continental punkteringsskydd | Vectran Breaker - Nivå 6 (av 7) |
| Serie | Continental Vectran Breaker, Continental Tubdäck |
| Hjulstorlek | 28" (622 mm / 700c) |
| Typ av däck | Tubdäck |
| Däckdimension | 22-622 |
| Trådtäthet | 240 tpi |
| Tryck | 8.0 - 12.0 bar (min. - max.) |
| Vikbart | Ja |
| Färg | Svart |
| Vikt (enligt tillverkaren) | 250 g |
| Tillverkarens artikelnummer | 0196241 |
| Hemsida tillverkare | http://www.continental-tires.com/bicycle/tyres |
Fråga
Hej!
Har precis beställt ett par Techlite Carbon Tubular Wheels som rekommenderar Continentaldäck och storlek 700x23 men verkar bara finnas 22 eller 25. Går det att säga om 22 brukar fungera även om 23 är rekommenderat eller måste den frågan ställas till Techlite (som inte verkar lika lätta att få tag på...)? Tusen tack! // Anders
-
SVAR
+- 1 mm i däck är inga problem så hittar du inget lämpligt 23 mm däck så går det utmärkt med 22 mm.
från Toni Larsson (Cykelkraft)
Jag vill svara på denna fråga
Klassiska Continental Grand Prix 4000S II är ett lättrullande fartdäck som fortfarande ligger i absoluta framkant när det gäller punkteringsskydd, fart och grepp. Ett riktigt vasst landsvägsdäck (enligt många fortfarande det bästa däcket) med en slimmad profil som är skapat för dig som trivs bäst i höga hastigheter och som levererar den optimala kombinationen av lågt rullmotstånd, bra punkteringsskydd, hög slitstyrka och bra grepp på hårda underlag.
Däckets avancerade "Black Chili" gummiblandning både förbättrar greppet samtidigt som det minskar rullmotståendet. Till skillnad mot många andra gummiblandningar sker detta inte på bekostnad av slitstyrka, utan tvärtom så levererar Black Chili en ökad livslängd och dessutom med konstant prestanda, dessutom från första till sista kilometern.
Ett däck som faktiskt är tillverkat i Tyskland och håller högsta kvalitet med en lättrullande profil, hög slitstyrka och riktigt bra grepp på hårdare väglag är sammanfattningsvis de utmärkande egenskaperna på detta klassiska landsvägsdäck.
Continental Vectran Breaker
Se alla produkter inom Continental Vectran BreakerContinental Tubdäck
Se alla produkter inom Continental Tubdäck| Artikelnummer | CK1027818 |
| Varumärke | Continental |
| Nivå av punkteringsskydd | Högt |
| Continental punkteringsskydd | Vectran Breaker - Nivå 6 (av 7) |
| Serie | Continental Vectran Breaker, Continental Tubdäck |
| Hjulstorlek | 28" (622 mm / 700c) |
| Typ av däck | Tubdäck |
| Däckdimension | 22-622 |
| Trådtäthet | 240 tpi |
| Tryck | 8.0 - 12.0 bar (min. - max.) |
| Vikbart | Ja |
| Färg | Svart |
| Vikt (enligt tillverkaren) | 250 g |
| Tillverkarens artikelnummer | 0196241 |
| Hemsida tillverkare | http://www.continental-tires.com/bicycle/tyres |
Fråga
Hej!
Har precis beställt ett par Techlite Carbon Tubular Wheels som rekommenderar Continentaldäck och storlek 700x23 men verkar bara finnas 22 eller 25. Går det att säga om 22 brukar fungera även om 23 är rekommenderat eller måste den frågan ställas till Techlite (som inte verkar lika lätta att få tag på...)? Tusen tack! // Anders
-
SVAR
+- 1 mm i däck är inga problem så hittar du inget lämpligt 23 mm däck så går det utmärkt med 22 mm.
från Toni Larsson (Cykelkraft)
Jag vill svara på denna fråga

