Shimano Ultegra WH-6800 är ett kvalitativt slanglöst hjulset ur Ultegraserien som levererar tävlingsteknologi till din vardagscykling. Ett perfekt val för dej som vill matcha upp din Ultegra utrustade cykel men ett snyggt och prisvärt hjulset.
- Lätt och hållbar fälgkonstruktion för tub/slanglöst
- Nav med bred fläns och offsetfälg för maximal styvhet och kraftöverföring
- Digital justering av koniska lager ger smidig rotation
- Rakt, tangentiellt ekermönster med 2 kryss ger optimal vridstyvhet
- Ultratunn fälg, extruderad och T-mutterförstärkt
- Shimanos vinklade kontaktlager
- Manuellt monterad tillförlitlighet
- Vikt: 700/940 gram
| Artikelnummer | CK1017346 |
| Varumärke | Shimano |
| Hjulstorlek | 28" (622 mm / 700c) |
| Placering | Set |
| Bromstyp | Fälgbroms |
| Typ av däck | Däck för slang, Tubeless Ready, Tubeless/UST |
| Fälgmaterial | Aluminium |
| Framaxel | Snabblås 100 mm |
| Bakaxel | Snabblås 130 mm |
| Infästning bromsskiva | Ej för skivbroms |
| Body | Shimano/SRAM 8-11 växlar |
| Hjultyp | Hjulset |
| Färg | Svart |
| Serie | Shimano Ultegra |
| Tillverkarens artikelnummer | EWH6800FRCA |
Fråga
Vad behöver man för spacer för att lägga en 9-delad kassett på dessa hjul?
2016-05-19 från Nils Wetterberg-
SVAR
Det är denna distans du behöver.
från Toni Larsson (Cykelkraft)
http://www.cykelkraft.se/distans-1-85mm-for-11-delad-body
Jag vill svara på denna fråga
Shimano Ultegra WH-6800 är ett kvalitativt slanglöst hjulset ur Ultegraserien som levererar tävlingsteknologi till din vardagscykling. Ett perfekt val för dej som vill matcha upp din Ultegra utrustade cykel men ett snyggt och prisvärt hjulset.
- Lätt och hållbar fälgkonstruktion för tub/slanglöst
- Nav med bred fläns och offsetfälg för maximal styvhet och kraftöverföring
- Digital justering av koniska lager ger smidig rotation
- Rakt, tangentiellt ekermönster med 2 kryss ger optimal vridstyvhet
- Ultratunn fälg, extruderad och T-mutterförstärkt
- Shimanos vinklade kontaktlager
- Manuellt monterad tillförlitlighet
- Vikt: 700/940 gram
| Artikelnummer | CK1017346 |
| Varumärke | Shimano |
| Hjulstorlek | 28" (622 mm / 700c) |
| Placering | Set |
| Bromstyp | Fälgbroms |
| Typ av däck | Däck för slang, Tubeless Ready, Tubeless/UST |
| Fälgmaterial | Aluminium |
| Framaxel | Snabblås 100 mm |
| Bakaxel | Snabblås 130 mm |
| Infästning bromsskiva | Ej för skivbroms |
| Body | Shimano/SRAM 8-11 växlar |
| Hjultyp | Hjulset |
| Färg | Svart |
| Serie | Shimano Ultegra |
| Tillverkarens artikelnummer | EWH6800FRCA |
Fråga
Vad behöver man för spacer för att lägga en 9-delad kassett på dessa hjul?
2016-05-19 från Nils Wetterberg-
SVAR
Det är denna distans du behöver.
från Toni Larsson (Cykelkraft)
http://www.cykelkraft.se/distans-1-85mm-for-11-delad-body
Jag vill svara på denna fråga

