Shimano WH-R501 är ett framhjul med både hållbarhet och tillförlitlighet, dessutom till ett extremt plånbokvänlgt pris.
- 20 radiella ekrar
- Shimanos vinklade kontaktlager
- Platta aeroekrar
- Slitagevarnare är en säker detektor för fälgförslitning
- Vikt: 822
Shimano R501
| Artikelnummer | CK1017194 |
| Varumärke | Shimano |
| Hjulstorlek | 28" (622 mm / 700c) |
| Placering | Fram |
| Bromstyp | Fälgbroms |
| Typ av däck | Däck för slang |
| Fälghöjd | 24 mm |
| Fälgbredd yttre | 20.8 mm |
| Fälgbredd inre | 15 mm |
| Fälgmaterial | Aluminium |
| Framaxel | Snabblås 100 mm |
| Infästning bromsskiva | Ej för skivbroms |
| Hjultyp | Framhjul |
| Färg | Svart |
| Serie | Shimano R501 |
| Tillverkarens artikelnummer | EWHR501AFCBYL |
Fråga
Vad är det för bredd?
2018-11-21 från Jonas-
SVAR
Hej Jonas,
från Christoffer, Produktexpert (Cykelkraft)
Innerbredd på fälgen är 15 mm och ytterbredd är 20.8 mm.
Ha en fortsatt trevlig dag!
Jag vill svara på denna fråga
Shimano WH-R501 är ett framhjul med både hållbarhet och tillförlitlighet, dessutom till ett extremt plånbokvänlgt pris.
- 20 radiella ekrar
- Shimanos vinklade kontaktlager
- Platta aeroekrar
- Slitagevarnare är en säker detektor för fälgförslitning
- Vikt: 822
Shimano R501
Se alla produkter inom Shimano R501| Artikelnummer | CK1017194 |
| Varumärke | Shimano |
| Hjulstorlek | 28" (622 mm / 700c) |
| Placering | Fram |
| Bromstyp | Fälgbroms |
| Typ av däck | Däck för slang |
| Fälghöjd | 24 mm |
| Fälgbredd yttre | 20.8 mm |
| Fälgbredd inre | 15 mm |
| Fälgmaterial | Aluminium |
| Framaxel | Snabblås 100 mm |
| Infästning bromsskiva | Ej för skivbroms |
| Hjultyp | Framhjul |
| Färg | Svart |
| Serie | Shimano R501 |
| Tillverkarens artikelnummer | EWHR501AFCBYL |
Fråga
Vad är det för bredd?
2018-11-21 från Jonas-
SVAR
Hej Jonas,
från Christoffer, Produktexpert (Cykelkraft)
Innerbredd på fälgen är 15 mm och ytterbredd är 20.8 mm.
Ha en fortsatt trevlig dag!
Jag vill svara på denna fråga

