Släpp loss hastighet och prestanda med kolfiberhjul, uppgradera med Bontrager Aeolus Elite 50 TLR Disc. Det här TLR-racerhjulet för skivbroms, helt i kolfiber, har prisvärda proffsprestanda med en perfekt balans mellan hållbarhet, vikt och aerodynamik. En beprövad profil med 50 mm fälgdjup med tillägg av ett skivbromsnav gör det här till ett perfekt racerhjul i kolfiber med prisvärda prestanda.
Alla kolfiberhjul från Bontrager har garanti på livstid för den första köparen och skyddas dessutom av Carbon Care. Om ett kolfiberhjul blir skadat under cykling inom de första två åren efter inköpsdatum byter vi ut det. Så enkelt är det.
- OCLV Carbon är en optimerad mix av låg vikt, styrka och hållbarhet
- D3-profilen (Dual Directional Design) minskar luftmotståndet vid både däckets och fälgens framkant
- Med TLR-fälgar (Tubeless Ready) går det snabbt att byta till slanglöst system
- 50 mm djup fälg i OCLV Carbon (27 mm ytterkant, 19,5 mm innerkant)
- Grand Strada-ekrar 24/24, sexkantiga aluminiumnipplar
- Centerlocknav för skivbroms med 12 mm genomgående axel fram och bak, Bontragers 24-punktsingrepp, 3-klacksnav
- TLR-fälgband, TLR-ventil, vanligt fälgband ingår
- Livstidsgaranti, ingen viktbegränsning för cyklisten
Bontrager Aeolus
| Extragaranti | Bontrager Unconditional Guarantee |
| Artikelnummer | 601842304167 |
| Varumärke | Bontrager |
| Hjulstorlek | 28" (622 mm / 700c) |
| Placering | Fram |
| Bromstyp | Skivbroms |
| Typ av däck | Däck för slang, Tubeless Ready |
| Fälghöjd | 50 mm |
| Fälgbredd yttre | 27 mm |
| Fälgbredd inre | 19,5 |
| Fälgmaterial | Kolfiber |
| Ventilhål | Presta |
| Antal ekrar | 24 st |
| Framaxel | Stickaxel 12 x 100 mm |
| Infästning bromsskiva | Centerlock |
| Hjultyp | Framhjul |
| Färg | Svart |
| Tillverkarens färg | Svart |
| Serie | Bontrager Aeolus |
| Tillverkarens artikelnummer | 599067 |
| Hemsida tillverkare | https://www.trekbikes.com/se/sv_SE/cykeltillbeh%C3%B6r/komponenter/cykelhjul/landsv%C3%A4gshjul-och-hjulset/bontrager-aeolus-elite-50-tlr-disc-racerhjul/p/599067/ |
Det finns ännu inga frågor om Framhjul Bontrager Aeolus Elite 50 TLR Disc svart. Du kan själv ställa en fråga.
Ställ en fråga om Framhjul Bontrager Aeolus Elite 50 TLR Disc svartSläpp loss hastighet och prestanda med kolfiberhjul, uppgradera med Bontrager Aeolus Elite 50 TLR Disc. Det här TLR-racerhjulet för skivbroms, helt i kolfiber, har prisvärda proffsprestanda med en perfekt balans mellan hållbarhet, vikt och aerodynamik. En beprövad profil med 50 mm fälgdjup med tillägg av ett skivbromsnav gör det här till ett perfekt racerhjul i kolfiber med prisvärda prestanda.
Alla kolfiberhjul från Bontrager har garanti på livstid för den första köparen och skyddas dessutom av Carbon Care. Om ett kolfiberhjul blir skadat under cykling inom de första två åren efter inköpsdatum byter vi ut det. Så enkelt är det.
- OCLV Carbon är en optimerad mix av låg vikt, styrka och hållbarhet
- D3-profilen (Dual Directional Design) minskar luftmotståndet vid både däckets och fälgens framkant
- Med TLR-fälgar (Tubeless Ready) går det snabbt att byta till slanglöst system
- 50 mm djup fälg i OCLV Carbon (27 mm ytterkant, 19,5 mm innerkant)
- Grand Strada-ekrar 24/24, sexkantiga aluminiumnipplar
- Centerlocknav för skivbroms med 12 mm genomgående axel fram och bak, Bontragers 24-punktsingrepp, 3-klacksnav
- TLR-fälgband, TLR-ventil, vanligt fälgband ingår
- Livstidsgaranti, ingen viktbegränsning för cyklisten
Bontrager Aeolus
Se alla produkter inom Bontrager Aeolus| Extragaranti | Bontrager Unconditional Guarantee |
| Artikelnummer | 601842304167 |
| Varumärke | Bontrager |
| Hjulstorlek | 28" (622 mm / 700c) |
| Placering | Fram |
| Bromstyp | Skivbroms |
| Typ av däck | Däck för slang, Tubeless Ready |
| Fälghöjd | 50 mm |
| Fälgbredd yttre | 27 mm |
| Fälgbredd inre | 19,5 |
| Fälgmaterial | Kolfiber |
| Ventilhål | Presta |
| Antal ekrar | 24 st |
| Framaxel | Stickaxel 12 x 100 mm |
| Infästning bromsskiva | Centerlock |
| Hjultyp | Framhjul |
| Färg | Svart |
| Tillverkarens färg | Svart |
| Serie | Bontrager Aeolus |
| Tillverkarens artikelnummer | 599067 |
| Hemsida tillverkare | https://www.trekbikes.com/se/sv_SE/cykeltillbeh%C3%B6r/komponenter/cykelhjul/landsv%C3%A4gshjul-och-hjulset/bontrager-aeolus-elite-50-tlr-disc-racerhjul/p/599067/ |
Det finns ännu inga frågor om Framhjul Bontrager Aeolus Elite 50 TLR Disc svart. Du kan själv ställa en fråga.
Ställ en fråga om Framhjul Bontrager Aeolus Elite 50 TLR Disc svart
