Dirtbike X-Pro EX1000.
En elektrisk minivariant av den stora crossen där du får lite av allt samtidigt som säkerheten för föraren har varit i fokus. Med tre hastighetslägen kan du som förälder lugnt stå bredvid och slippa ha hjärtat uppe i halsgropen när den framtida eliten tränar!
Denna lilla cross kan tyckas vara liten till utseende och prisbild men under skalet sitter en kraftig 1000W elektrisk DC motor. Du kan som sagt justera hastigheten till tre lägen, 8km/h för nybörjaren för att sen stegra till maxhastigheten på 28km/h.
Säkerheten stärks med direktverkande skivbromsar bak & fram.
Snöra på den lilla crossföraren kängorna, knäpp hjälmen och bege er ut på en ljudlös färd i grusgropen!
Modellen på bilden är ca 137cm lång
| Modell: | DIRTBIKE X-PRO EX1000 1000W |
| Motor: | Elektrisk 1000W36V |
| Batteri: | 36V9Ah |
| Motoreffekt: | 1,88kW / 1600 |
| Drift: | Kedja |
| Start: | Elstart |
| Transmission: | Fram - neutral |
| Räckvidd: | upp till 16 km |
| Bromsar fram: | Skivbromsar |
| Bromsar bak: | Skivbromsar |
| Maximal förarvikt: | 65 kg |
| Maximal hastighet: | Omkring 27km/t (justerbar) |
| Längd: | 1330mm |
| Bredd: | 640mm |
| Höjd: | 865mm |
| Däckstorlek fram: | 2.75-12” |
| Däckstorlek bak: | 3.00-10” |
| Fjädring: | Hydrauliska stötdämpare |
| Sitthöjd: | 63cm |
| Varumärke | X-Pro |
| Artikelnummer | NET-5500200 |
| Färg | Röd, Svart |
| Tillverkarens artikelnummer | NET-5500200 |
Fråga
Vilken ålder kan pojkar börja en sån
2022-06-06 från Sussande-
SVAR
Hej,
från Fanny Arvidsson (Cykelkraft)
Det skulle jag säga är väldigt olika från bran till barn men skulel säga någonstans kring 8 år
Jag vill svara på denna fråga
Dirtbike X-Pro EX1000.
En elektrisk minivariant av den stora crossen där du får lite av allt samtidigt som säkerheten för föraren har varit i fokus. Med tre hastighetslägen kan du som förälder lugnt stå bredvid och slippa ha hjärtat uppe i halsgropen när den framtida eliten tränar!
Denna lilla cross kan tyckas vara liten till utseende och prisbild men under skalet sitter en kraftig 1000W elektrisk DC motor. Du kan som sagt justera hastigheten till tre lägen, 8km/h för nybörjaren för att sen stegra till maxhastigheten på 28km/h.
Säkerheten stärks med direktverkande skivbromsar bak & fram.
Snöra på den lilla crossföraren kängorna, knäpp hjälmen och bege er ut på en ljudlös färd i grusgropen!
Modellen på bilden är ca 137cm lång
| Modell: | DIRTBIKE X-PRO EX1000 1000W |
| Motor: | Elektrisk 1000W36V |
| Batteri: | 36V9Ah |
| Motoreffekt: | 1,88kW / 1600 |
| Drift: | Kedja |
| Start: | Elstart |
| Transmission: | Fram - neutral |
| Räckvidd: | upp till 16 km |
| Bromsar fram: | Skivbromsar |
| Bromsar bak: | Skivbromsar |
| Maximal förarvikt: | 65 kg |
| Maximal hastighet: | Omkring 27km/t (justerbar) |
| Längd: | 1330mm |
| Bredd: | 640mm |
| Höjd: | 865mm |
| Däckstorlek fram: | 2.75-12” |
| Däckstorlek bak: | 3.00-10” |
| Fjädring: | Hydrauliska stötdämpare |
| Sitthöjd: | 63cm |
Allmänt
- Varumärke X-Pro
- Artikelnummer NET-5500200
- Färg Röd, Svart
- Tillverkarens artikelnummer NET-5500200
Fråga
Vilken ålder kan pojkar börja en sån
2022-06-06 från Sussande-
SVAR
Hej,
från Fanny Arvidsson (Cykelkraft)
Det skulle jag säga är väldigt olika från bran till barn men skulel säga någonstans kring 8 år
Jag vill svara på denna fråga











