Schwalbe Ice Spiker Pro är dubbdäcket för dig som vill ha supergrepp. Vill du inte dra runt på onödig vikt väljer du ett Evolution-däck, skillnaden mot Performance-däcken är att du får ett vikbart däck med lättare dubbar.
Schwalbe Ice Spiker
Schwalbe TLE (Tubeless Easy) - Vad innebär det?
Det här är avancerade kanttrådsdäck med en robust och flexibel konstruktion med hög densitet och låg vikt, vilket i praktiken ser till att du kan köra med ett lågt lufttryck (vilket alltid innebär bättre grepp) samtidigt som du får ett imponerande effektivt punkteringsskydd.
Samtliga TLE-däck (Tubeless Easy) från Schwalbe är speciellt utvecklade för att se till att däcket kan användas helt utan slang. Den högklassiga konstruktionen bygger på en extra förstärkt stomme, ett hölje med en speciell väv som är tillverkad av trådar som är extremt starka (utan att behöva tvinnas), i kombination med kraftiga sidoväggar (av antingen Snakeskin eller Microskin). Tubeless Easy med SnakeSkin är standard på Schwalbe´s lite mer påkostade MTB-däck (Performance & Evolution line ). Tubeless Easy med MicroSkin är standard när det gäller landsvägsdäcken och när det gäller allrounddäcken så är det MicroSkin (upp till 50mm bredd) eller SnakeSkin (från 50mm bredd) som gäller. Resultatet är ett imponerande effektivt punkteringsskydd, men de kräver såklart att du använder en flytande tätningsvätska för att göra dem helt lufttäta.
Och kör du slanglöst så slipper du strulet med slang som kan klämmas, samtidigt som den flytande tätningsvätskan lagar mindre hål på ett par tiondelar av en sekund.
- En extra förstärkt stomme i kombination med kraftiga sidoväggar ger effektivt punkteringsskydd
- Mindre friktion och därmed avsevärt lägre rullmotstånd
- Ett lägre lufttryck ökar däckets kontaktyta, vilket både höjer komforten och ökar greppet
- Lägre risk för att drabbas av punktering, och om olyckan skulle vara framme så fixar tätningsvätskan biffen
Levererar ett pålitligt 6-gradigt skydd på Schwalbe´s 7-gradiga skala
| Artikelnummer | CK1035352 |
| Varumärke | Schwalbe |
| Nivå av punkteringsskydd | Högt |
| Schwalbe punkteringsskydd | Tubeless Easy - Nivå 6 (av 7) |
| Serie | Schwalbe Ice Spiker, Schwalbe TLE |
| Hjulstorlek | 26" (559 mm) |
| Däckbredd i tum | 2.35" |
| Typ av däck | Däck för slang, Tubeless Ready |
| Däckdimension | 60-559 |
| Trådtäthet | 67 tpi |
| Tryck | 1.6 - 3.5 bar (min. - max.) |
| Vikbart | Ja |
| Antal dubbar | 361 st |
| Färg | Svart |
| Vikt (enligt tillverkaren) | 850 g |
| Tillverkarens artikelnummer | 11600008 |
| Hemsida tillverkare | https://www.schwalbe.com/en/spike-reader/ice-spiker-pro.html |
Det finns ännu inga frågor om Dubbdäck Schwalbe Ice Spiker Pro Snakeskin TL-Easy 60-559 (26 x 2.35") vikbart svart. Du kan själv ställa en fråga.
Ställ en fråga om Dubbdäck Schwalbe Ice Spiker Pro Snakeskin TL-Easy 60-559 (26 x 2.35") vikbart svartSchwalbe Ice Spiker Pro är dubbdäcket för dig som vill ha supergrepp. Vill du inte dra runt på onödig vikt väljer du ett Evolution-däck, skillnaden mot Performance-däcken är att du får ett vikbart däck med lättare dubbar.
Schwalbe Ice Spiker
Se alla produkter inom Schwalbe Ice SpikerSchwalbe TLE (Tubeless Easy) - Vad innebär det?
Det här är avancerade kanttrådsdäck med en robust och flexibel konstruktion med hög densitet och låg vikt, vilket i praktiken ser till att du kan köra med ett lågt lufttryck (vilket alltid innebär bättre grepp) samtidigt som du får ett imponerande effektivt punkteringsskydd.
Samtliga TLE-däck (Tubeless Easy) från Schwalbe är speciellt utvecklade för att se till att däcket kan användas helt utan slang. Den högklassiga konstruktionen bygger på en extra förstärkt stomme, ett hölje med en speciell väv som är tillverkad av trådar som är extremt starka (utan att behöva tvinnas), i kombination med kraftiga sidoväggar (av antingen Snakeskin eller Microskin). Tubeless Easy med SnakeSkin är standard på Schwalbe´s lite mer påkostade MTB-däck (Performance & Evolution line ). Tubeless Easy med MicroSkin är standard när det gäller landsvägsdäcken och när det gäller allrounddäcken så är det MicroSkin (upp till 50mm bredd) eller SnakeSkin (från 50mm bredd) som gäller. Resultatet är ett imponerande effektivt punkteringsskydd, men de kräver såklart att du använder en flytande tätningsvätska för att göra dem helt lufttäta.
Och kör du slanglöst så slipper du strulet med slang som kan klämmas, samtidigt som den flytande tätningsvätskan lagar mindre hål på ett par tiondelar av en sekund.
- En extra förstärkt stomme i kombination med kraftiga sidoväggar ger effektivt punkteringsskydd
- Mindre friktion och därmed avsevärt lägre rullmotstånd
- Ett lägre lufttryck ökar däckets kontaktyta, vilket både höjer komforten och ökar greppet
- Lägre risk för att drabbas av punktering, och om olyckan skulle vara framme så fixar tätningsvätskan biffen
Levererar ett pålitligt 6-gradigt skydd på Schwalbe´s 7-gradiga skala
| Artikelnummer | CK1035352 |
| Varumärke | Schwalbe |
| Nivå av punkteringsskydd | Högt |
| Schwalbe punkteringsskydd | Tubeless Easy - Nivå 6 (av 7) |
| Serie | Schwalbe Ice Spiker, Schwalbe TLE |
| Hjulstorlek | 26" (559 mm) |
| Däckbredd i tum | 2.35" |
| Typ av däck | Däck för slang, Tubeless Ready |
| Däckdimension | 60-559 |
| Trådtäthet | 67 tpi |
| Tryck | 1.6 - 3.5 bar (min. - max.) |
| Vikbart | Ja |
| Antal dubbar | 361 st |
| Färg | Svart |
| Vikt (enligt tillverkaren) | 850 g |
| Tillverkarens artikelnummer | 11600008 |
| Hemsida tillverkare | https://www.schwalbe.com/en/spike-reader/ice-spiker-pro.html |
Det finns ännu inga frågor om Dubbdäck Schwalbe Ice Spiker Pro Snakeskin TL-Easy 60-559 (26 x 2.35") vikbart svart. Du kan själv ställa en fråga.
Ställ en fråga om Dubbdäck Schwalbe Ice Spiker Pro Snakeskin TL-Easy 60-559 (26 x 2.35") vikbart svart
