Shimano 105 FC-5700 är ett högkvalitativt drev för cyklister som vill ha pålitliga och effektiva växlar. Detta drev är speciellt utformat för 2 x 10-växelsystem och har en bultcirkeldiameter (BCD) på 130 mm. Med en tandkapacitet på 52T kan du enkelt hitta rätt växel för att klara av olika terräng och utmaningar på vägen.
Shimano 105 FC-5700 är tillverkat av hållbara material och har en svart finish som ger en snygg och stilren look på din cykel. Drevet är utformat för att ge en jämn och pålitlig växling, vilket gör det till ett utmärkt val för både träning och tävling.
Med Shimano 105 FC-5700 får du inte bara högpresterande växlar, utan också en produkt som är enkel att installera och underhålla. Det är ett pålitligt val för cyklister som vill ha en smidig och effektiv växling under sina cykelturer.
Fördelar:
- Högkvalitativt och pålitligt drev
- Passar perfekt för 2 x 10-växelsystem
- Enkel att installera och underhålla
| Artikelnummer | CK1016211 |
| Varumärke | Shimano |
| Antal drev fram | 2 st |
| Antal drev bak | 10 st |
| Kedjedimension | 1/2 x 3/32" |
| Antal drevbultar | 5 st |
| Bultcirkeldiameter | 130 mm |
| Drevposition | Yttre |
| Drevstorlek | 52T |
| Färg | Svart |
| Serie | Shimano 105 |
| Tillverkarens artikelnummer | Y1M398140 |
| Hitta rätt modell | https://campaign.rideshimano.com/shimano-original-parts-selector/sv-se/ |
Fråga
Vad menas med 2x10 växlar?
Jag har en kasset med 10växlar
-
SVAR
Hej Jakob,
från Christoffer Stenbeck (Cykelkraft)
Första siffran syftar på hur många klingor/drev du har fram och den andra siffran hur många drev det är bak på din kassett.
Så detta ni kollar på är ett fram drev anpassat för ett vevparti med två klingor fram.
Ha en fortsatt trevlig dag!
Jag vill svara på denna fråga
Shimano 105 FC-5700 är ett högkvalitativt drev för cyklister som vill ha pålitliga och effektiva växlar. Detta drev är speciellt utformat för 2 x 10-växelsystem och har en bultcirkeldiameter (BCD) på 130 mm. Med en tandkapacitet på 52T kan du enkelt hitta rätt växel för att klara av olika terräng och utmaningar på vägen.
Shimano 105 FC-5700 är tillverkat av hållbara material och har en svart finish som ger en snygg och stilren look på din cykel. Drevet är utformat för att ge en jämn och pålitlig växling, vilket gör det till ett utmärkt val för både träning och tävling.
Med Shimano 105 FC-5700 får du inte bara högpresterande växlar, utan också en produkt som är enkel att installera och underhålla. Det är ett pålitligt val för cyklister som vill ha en smidig och effektiv växling under sina cykelturer.
Fördelar:
- Högkvalitativt och pålitligt drev
- Passar perfekt för 2 x 10-växelsystem
- Enkel att installera och underhålla
| Artikelnummer | CK1016211 |
| Varumärke | Shimano |
| Antal drev fram | 2 st |
| Antal drev bak | 10 st |
| Kedjedimension | 1/2 x 3/32" |
| Antal drevbultar | 5 st |
| Bultcirkeldiameter | 130 mm |
| Drevposition | Yttre |
| Drevstorlek | 52T |
| Färg | Svart |
| Serie | Shimano 105 |
| Tillverkarens artikelnummer | Y1M398140 |
| Hitta rätt modell | https://campaign.rideshimano.com/shimano-original-parts-selector/sv-se/ |
Fråga
Vad menas med 2x10 växlar?
Jag har en kasset med 10växlar
-
SVAR
Hej Jakob,
från Christoffer Stenbeck (Cykelkraft)
Första siffran syftar på hur många klingor/drev du har fram och den andra siffran hur många drev det är bak på din kassett.
Så detta ni kollar på är ett fram drev anpassat för ett vevparti med två klingor fram.
Ha en fortsatt trevlig dag!
Jag vill svara på denna fråga

