Testvinnande storsäljaren Schwalbe Marathon Endurance GreenGuard är originalet när det gäller däck med extremt bra punkteringsskydd och utgör sinnebilden för ett robust touringdäck av riktigt hög kvalitet. Det elastiska punkteringsskyddet GreenGuard består av ett 3 mm tjockt latexband som är placerat under hela den centrala slitbanan och det består dessutom till stor del av återvunna latexprodukter.
Ett modernt däck med en homogent rund profil och en tydligt markerad slitbana som ger bra grepp och hög komfort som briljerar på allt från slät asfalt på cykelbanorna till löst rullgrus ute på landet, dessutom under både torra och blöta förhållanden. Däcksidorna är speciellt utformade för att klara sig bättre från den sprickbildning som ofta uppstår vid överbelastning på grund av för lågt lufttryck, ett vanlig problem på lite billigare däck av lägre kvalitet.
När kvalitativa material kombineras med en pålitlig konstruktion blir resultatet ett imponerande mångsidigt touringdäck med äventyrliga gener som käkar allt från slät asfalt och grovt grus till frukost och som alltid tar dig dit du vill, och dessutom i hög hastighet om dina benmuskler är på rätt humör. Samtliga storlekar är godkända för elcyklar upp till både 25 km/h och de vanligaste storlekarna är dessutom godkända för 50 km/h (se specifikationen för detaljerad information för just det här däcket).
- Här handlar det om mångsidighet och pålitliga köregenskaper med bra grepp på alla typer släta underlag
- Utrustade med det elastiska punkteringsskyddet GreenGuard som till stor del av återvunna latexprodukter
- Design med homogent rund profil och en tydligt markerad central slitbana som ger lågt rullmotstånd
- Inga problem att både pendla till jobbet med för att sedan kunna korsa kontinenter på nästa äventyrsresa
- Levererar både hastighet, grepp och komfort på de flesta typer av släta underlag under både torra och blöta förhållande
- Högklassig slitstyrka med imponerande motståndskraft mot sprickbildning på däcksidorna
- Performance Line
- GreenGuard
- Endurance Compound
- Recycling
- E-25/E-50 - Rekommenderat däck för dig med snabb elcykel
Schwalbe Marathon
| Artikelnummer | CK1035678 |
| Varumärke | Schwalbe |
| Gummiblandning | Schwalbe Endurance |
| Nivå av punkteringsskydd | Medium |
| Schwalbe punkteringsskydd | GreenGuard - Nivå 5 (av 7) |
| Serie | Schwalbe Marathon |
| Hjulstorlek | 28" (622 mm / 700c) |
| Däckbredd i tum | 1.40" |
| Typ av däck | Däck för slang |
| Däckdimension | 37-622 |
| Godkänt för elcykel | Ja - 25 km/h och 50 km/h |
| Trådtäthet | 67 epi |
| Tryck | 4.0 - 6.0 bar (min. - max.) |
| Reflexsida | Ja |
| Färg | Svart |
| Vikt (enligt tillverkaren) | 730 g |
| Tillverkarens artikelnummer | 11100007 |
| Hemsida tillverkare | https://www.schwalbe.com/en/tour-reader/marathon |
Fråga
Är detta däck ok för elcykel
2016-08-22 från Leif Steen-
SVAR
Det är ett utmärkt däck till din elcykel, detta däck är även elcykel godkänt från tillverkaren.
från Toni Larsson (Cykelkraft)
Jag vill svara på denna fråga
Testvinnande storsäljaren Schwalbe Marathon Endurance GreenGuard är originalet när det gäller däck med extremt bra punkteringsskydd och utgör sinnebilden för ett robust touringdäck av riktigt hög kvalitet. Det elastiska punkteringsskyddet GreenGuard består av ett 3 mm tjockt latexband som är placerat under hela den centrala slitbanan och det består dessutom till stor del av återvunna latexprodukter.
Ett modernt däck med en homogent rund profil och en tydligt markerad slitbana som ger bra grepp och hög komfort som briljerar på allt från slät asfalt på cykelbanorna till löst rullgrus ute på landet, dessutom under både torra och blöta förhållanden. Däcksidorna är speciellt utformade för att klara sig bättre från den sprickbildning som ofta uppstår vid överbelastning på grund av för lågt lufttryck, ett vanlig problem på lite billigare däck av lägre kvalitet.
När kvalitativa material kombineras med en pålitlig konstruktion blir resultatet ett imponerande mångsidigt touringdäck med äventyrliga gener som käkar allt från slät asfalt och grovt grus till frukost och som alltid tar dig dit du vill, och dessutom i hög hastighet om dina benmuskler är på rätt humör. Samtliga storlekar är godkända för elcyklar upp till både 25 km/h och de vanligaste storlekarna är dessutom godkända för 50 km/h (se specifikationen för detaljerad information för just det här däcket).
- Här handlar det om mångsidighet och pålitliga köregenskaper med bra grepp på alla typer släta underlag
- Utrustade med det elastiska punkteringsskyddet GreenGuard som till stor del av återvunna latexprodukter
- Design med homogent rund profil och en tydligt markerad central slitbana som ger lågt rullmotstånd
- Inga problem att både pendla till jobbet med för att sedan kunna korsa kontinenter på nästa äventyrsresa
- Levererar både hastighet, grepp och komfort på de flesta typer av släta underlag under både torra och blöta förhållande
- Högklassig slitstyrka med imponerande motståndskraft mot sprickbildning på däcksidorna
- Performance Line
- GreenGuard
- Endurance Compound
- Recycling
- E-25/E-50 - Rekommenderat däck för dig med snabb elcykel
Schwalbe Marathon
Se alla produkter inom Schwalbe Marathon| Artikelnummer | CK1035678 |
| Varumärke | Schwalbe |
| Gummiblandning | Schwalbe Endurance |
| Nivå av punkteringsskydd | Medium |
| Schwalbe punkteringsskydd | GreenGuard - Nivå 5 (av 7) |
| Serie | Schwalbe Marathon |
| Hjulstorlek | 28" (622 mm / 700c) |
| Däckbredd i tum | 1.40" |
| Typ av däck | Däck för slang |
| Däckdimension | 37-622 |
| Godkänt för elcykel | Ja - 25 km/h och 50 km/h |
| Trådtäthet | 67 epi |
| Tryck | 4.0 - 6.0 bar (min. - max.) |
| Reflexsida | Ja |
| Färg | Svart |
| Vikt (enligt tillverkaren) | 730 g |
| Tillverkarens artikelnummer | 11100007 |
| Hemsida tillverkare | https://www.schwalbe.com/en/tour-reader/marathon |
Fråga
Är detta däck ok för elcykel
2016-08-22 från Leif Steen-
SVAR
Det är ett utmärkt däck till din elcykel, detta däck är även elcykel godkänt från tillverkaren.
från Toni Larsson (Cykelkraft)
Jag vill svara på denna fråga

_svart_reflex_11100007_5.jpg@webp?w=112&h=67)
_svart_reflex_11100007_2.jpg@webp?w=112&h=67)
_svart_reflex_11100007_3.jpg@webp?w=112&h=67)
_svart_reflex_11100007_4.jpg@webp?w=112&h=67)