Helt släta Schwalbe Kojak SpeedGrip RaceGuard och är utan tvekan en av tyskarnas vassaste modeller när det handlar om ren trampeffektivitet och lågt rullmotstånd på slät asfalt. Modellen är utrustad med det smidiga punkteringsskyddet RaceGuard som består av dubbla lager nylon som är placerat under hela den centrala slitbanan. Det ger ett pålitligt skydd (nivå 4 på Schwalbe´s 7 gradiga skala) utan att addera en massa onödig vikt, och i kombination med smidiga däcksidor bibehåller däcket en låg totalvikt.
Ett aerodynamiskt högfartsdäck med en homogent rund profil och en helt slät slitbana som ger minimalt med rullmotstånd och som briljerar på alla de typer av hårda underlag du hittar runt stadskärnan. När högklassiga material kombineras med en modern konstruktion så blir slutresultatet ett imponerande snabbt stadsdäck som käkar släta underlag till frukost och som i hög hastighet tar dig precis dit du vill, om dina benmuskler vaknat på rätt humör.
- Här handlar det om hög hastighet, lågt rullmotstånd och rappa köregenskaper på släta underlag
- Utrustade med punkteringsskyddet RaceGuard som ger pålitligt skydd utan att addera onödig vikt
- Design med homogent rund profil och en helt slät slitbana som ger minmalt med rullmotstånd
- Inga problem att både pendla till jobbet med för att sedan sticka ut på långa söndagsrundor i högt tempo
- Levererar hög hastighet och pålitligt grepp på släta underlag (asfalt)
- Performance Line
- SpeedGrip Compound
- RaceGuard (nivå 4 på Schwalbe´s 7 gradiga skala)
Mer om Schwalbe´s punkteringsskydd RaceGuard
Det här är en gedigen konstruktion med dubbla lager nylonmaterial som infogats under den centrala slitbanan. RaceGuard ger ett utmärkt punkteringsskydd för däck som ska vara snabba och samtidigt ha en låg vikt till ett överkomligt pris.
RaceGuard levererar ett pålitligt 4-gradigt skydd på Schwalbe´s 7-gradiga skala.
| Punkteringsskyddsserie | Nivå |
|---|---|
| Minimum Standard | 1 |
| LiteSkin | 2 |
| Performance | 2 |
| K-Guard | 3 |
| RaceGuard | 4 |
| GreenGuard | 5 |
| PunctureGuard | 5 |
| V-Guard | 5 |
| DualGuard | 6 |
| DD RaceGuard | 6 |
| DD GreenGuard | 6 |
| DD V-Guard | 6 |
| Tubeless Easy | 6 |
| Super Defence | 6 |
| SmartGuard | 7 |
| Smart DualGuard | 7 |
Schwalbe Kojak
| Artikelnummer | CK1035707 |
| Varumärke | Schwalbe |
| Nivå av punkteringsskydd | Medium |
| Schwalbe punkteringsskydd | RaceGuard - Nivå 4 (av 7) |
| Serie | Schwalbe RaceGuard, Schwalbe Kojak |
| Hjulstorlek | 16" (349 mm) |
| Typ av däck | Däck för slang |
| Däckdimension | 32-349 |
| Trådtäthet | 67 tpi |
| Tryck | 5.0 - 8.0 bar (min. - max.) |
| Färg | Svart |
| Vikt (enligt tillverkaren) | 230 g |
| Tillverkarens artikelnummer | 11100175.01 |
| Hemsida tillverkare | http://www.schwalbe.com/en/tour-reader/kojak.html |
Det finns ännu inga frågor om Cykeldäck Schwalbe Kojak Raceguard Speedgrip 32-349 (16 x 1 1/4") svart. Du kan själv ställa en fråga.
Ställ en fråga om Cykeldäck Schwalbe Kojak Raceguard Speedgrip 32-349 (16 x 1 1/4") svartHelt släta Schwalbe Kojak SpeedGrip RaceGuard och är utan tvekan en av tyskarnas vassaste modeller när det handlar om ren trampeffektivitet och lågt rullmotstånd på slät asfalt. Modellen är utrustad med det smidiga punkteringsskyddet RaceGuard som består av dubbla lager nylon som är placerat under hela den centrala slitbanan. Det ger ett pålitligt skydd (nivå 4 på Schwalbe´s 7 gradiga skala) utan att addera en massa onödig vikt, och i kombination med smidiga däcksidor bibehåller däcket en låg totalvikt.
Ett aerodynamiskt högfartsdäck med en homogent rund profil och en helt slät slitbana som ger minimalt med rullmotstånd och som briljerar på alla de typer av hårda underlag du hittar runt stadskärnan. När högklassiga material kombineras med en modern konstruktion så blir slutresultatet ett imponerande snabbt stadsdäck som käkar släta underlag till frukost och som i hög hastighet tar dig precis dit du vill, om dina benmuskler vaknat på rätt humör.
- Här handlar det om hög hastighet, lågt rullmotstånd och rappa köregenskaper på släta underlag
- Utrustade med punkteringsskyddet RaceGuard som ger pålitligt skydd utan att addera onödig vikt
- Design med homogent rund profil och en helt slät slitbana som ger minmalt med rullmotstånd
- Inga problem att både pendla till jobbet med för att sedan sticka ut på långa söndagsrundor i högt tempo
- Levererar hög hastighet och pålitligt grepp på släta underlag (asfalt)
- Performance Line
- SpeedGrip Compound
- RaceGuard (nivå 4 på Schwalbe´s 7 gradiga skala)
Mer om Schwalbe´s punkteringsskydd RaceGuard
Det här är en gedigen konstruktion med dubbla lager nylonmaterial som infogats under den centrala slitbanan. RaceGuard ger ett utmärkt punkteringsskydd för däck som ska vara snabba och samtidigt ha en låg vikt till ett överkomligt pris.
RaceGuard levererar ett pålitligt 4-gradigt skydd på Schwalbe´s 7-gradiga skala.
| Punkteringsskyddsserie | Nivå |
|---|---|
| Minimum Standard | 1 |
| LiteSkin | 2 |
| Performance | 2 |
| K-Guard | 3 |
| RaceGuard | 4 |
| GreenGuard | 5 |
| PunctureGuard | 5 |
| V-Guard | 5 |
| DualGuard | 6 |
| DD RaceGuard | 6 |
| DD GreenGuard | 6 |
| DD V-Guard | 6 |
| Tubeless Easy | 6 |
| Super Defence | 6 |
| SmartGuard | 7 |
| Smart DualGuard | 7 |
Schwalbe Kojak
Se alla produkter inom Schwalbe Kojak| Artikelnummer | CK1035707 |
| Varumärke | Schwalbe |
| Nivå av punkteringsskydd | Medium |
| Schwalbe punkteringsskydd | RaceGuard - Nivå 4 (av 7) |
| Serie | Schwalbe RaceGuard, Schwalbe Kojak |
| Hjulstorlek | 16" (349 mm) |
| Typ av däck | Däck för slang |
| Däckdimension | 32-349 |
| Trådtäthet | 67 tpi |
| Tryck | 5.0 - 8.0 bar (min. - max.) |
| Färg | Svart |
| Vikt (enligt tillverkaren) | 230 g |
| Tillverkarens artikelnummer | 11100175.01 |
| Hemsida tillverkare | http://www.schwalbe.com/en/tour-reader/kojak.html |
Det finns ännu inga frågor om Cykeldäck Schwalbe Kojak Raceguard Speedgrip 32-349 (16 x 1 1/4") svart. Du kan själv ställa en fråga.
Ställ en fråga om Cykeldäck Schwalbe Kojak Raceguard Speedgrip 32-349 (16 x 1 1/4") svart
