Alla Schwalbe HS-däck är däck i traditionella storlekar och klassisk design med K-Guard punkteringsskydd.
Mer om Schwalbe´s punkteringsskydd K-Guard
En gedigen baskonstruktion med ett lager av naturgummi som är ytterligare förstärkt med ett extra skyddslager slitstark Kevlarfiber, en hög standardnivå för alla däck i den pålitliga Active Line serien.
K-Guard levererar ett pålitligt 3-gradigt skydd på Schwalbe´s 7-gradiga skala.
| Punkteringsskyddsserie | Nivå |
|---|---|
| Minimum Standard | 1 |
| LiteSkin | 2 |
| Performance | 2 |
| K-Guard | 3 |
| RaceGuard | 4 |
| GreenGuard | 5 |
| PunctureGuard | 5 |
| V-Guard | 5 |
| DualGuard | 6 |
| DD RaceGuard | 6 |
| DD GreenGuard | 6 |
| DD V-Guard | 6 |
| Tubeless Easy | 6 |
| Super Defence | 6 |
| SmartGuard | 7 |
| Smart DualGuard | 7 |
| Artikelnummer | CK1035612 |
| Varumärke | Schwalbe |
| Nivå av punkteringsskydd | Lågt |
| Schwalbe punkteringsskydd | K-Guard - Nivå 3 (av 7) |
| Serie | Schwalbe K-Guard |
| Hjulstorlek | 12" (203 mm) |
| Däckbredd i tum | 1.75" |
| Typ av däck | Däck för slang |
| Däckdimension | 47-203 |
| Trådtäthet | 50 tpi |
| Tryck | 2.0 - 3.0 bar (min. - max.) |
| Färg | Svart, Vit |
| Vikt (enligt tillverkaren) | 285 g |
| Tillverkarens artikelnummer | 11102050.01 |
| Hemsida tillverkare | http://www.schwalbe.com/en/tour-reader/hs-140.html |
Fråga
Hej! Jag söker däck för barnvagn som idag har storleken 10 x 2 som original (Kronan Duo S). Passar denna som är 12"?
2020-08-08 från Tim-
SVAR
Hej, nej då kommer tyvärr inte detta att passa.
från Erik Gunnarsson (Cykelkraft)
Jag vill svara på denna fråga
Alla Schwalbe HS-däck är däck i traditionella storlekar och klassisk design med K-Guard punkteringsskydd.
Mer om Schwalbe´s punkteringsskydd K-Guard
En gedigen baskonstruktion med ett lager av naturgummi som är ytterligare förstärkt med ett extra skyddslager slitstark Kevlarfiber, en hög standardnivå för alla däck i den pålitliga Active Line serien.
K-Guard levererar ett pålitligt 3-gradigt skydd på Schwalbe´s 7-gradiga skala.
| Punkteringsskyddsserie | Nivå |
|---|---|
| Minimum Standard | 1 |
| LiteSkin | 2 |
| Performance | 2 |
| K-Guard | 3 |
| RaceGuard | 4 |
| GreenGuard | 5 |
| PunctureGuard | 5 |
| V-Guard | 5 |
| DualGuard | 6 |
| DD RaceGuard | 6 |
| DD GreenGuard | 6 |
| DD V-Guard | 6 |
| Tubeless Easy | 6 |
| Super Defence | 6 |
| SmartGuard | 7 |
| Smart DualGuard | 7 |
| Artikelnummer | CK1035612 |
| Varumärke | Schwalbe |
| Nivå av punkteringsskydd | Lågt |
| Schwalbe punkteringsskydd | K-Guard - Nivå 3 (av 7) |
| Serie | Schwalbe K-Guard |
| Hjulstorlek | 12" (203 mm) |
| Däckbredd i tum | 1.75" |
| Typ av däck | Däck för slang |
| Däckdimension | 47-203 |
| Trådtäthet | 50 tpi |
| Tryck | 2.0 - 3.0 bar (min. - max.) |
| Färg | Svart, Vit |
| Vikt (enligt tillverkaren) | 285 g |
| Tillverkarens artikelnummer | 11102050.01 |
| Hemsida tillverkare | http://www.schwalbe.com/en/tour-reader/hs-140.html |
Fråga
Hej! Jag söker däck för barnvagn som idag har storleken 10 x 2 som original (Kronan Duo S). Passar denna som är 12"?
2020-08-08 från Tim-
SVAR
Hej, nej då kommer tyvärr inte detta att passa.
från Erik Gunnarsson (Cykelkraft)
Jag vill svara på denna fråga

