Schwalbe Energizer Plus är specialutvecklat för elcyklar. Den högkvalitativa gummiblandingen har låg friktion och framför allt mycket bra grepp. Det betyder trygghet – även i snabba kurvor. Alla Energizer-däck är ECE-R75-märkta och har också certifierats för användning på snabbare elcyklar, upp till 50 km/h.
Mer om Schwalbe´s punkteringsskydd GreenGuard
Det miljövänliga, högelastiska och robusta GreengGuard är ett 3 mm tjockt skyddsmaterial som till en tredjedel består av återvunna latexprodukter. En riktigt gedigen däckkonstruktionen som är perfekt för dig som ställer höga krav på säkerheten och vill ett extremt bra punkteringsskydd men samtidigt värna om miljön.
GreenGuard levererar ett robust 5-gradigt skydd på Schwalbe´s 7-gradiga skala
| Punkteringsskyddsserie | Nivå |
|---|---|
| Minimum Standard | 1 |
| LiteSkin | 2 |
| Performance | 2 |
| K-Guard | 3 |
| RaceGuard | 4 |
| GreenGuard | 5 |
| PunctureGuard | 5 |
| V-Guard | 5 |
| DualGuard | 6 |
| DD RaceGuard | 6 |
| DD GreenGuard | 6 |
| DD V-Guard | 6 |
| Tubeless Easy | 6 |
| Super Defence | 6 |
| SmartGuard | 7 |
| Smart DualGuard | 7 |
Schwalbe Energizer
| Artikelnummer | CK1035622 |
| Varumärke | Schwalbe |
| Nivå av punkteringsskydd | Medium |
| Schwalbe punkteringsskydd | GreenGuard - Nivå 5 (av 7) |
| Serie | Schwalbe GreenGuard, Schwalbe Energizer |
| Hjulstorlek | 28" (622 mm / 700c) |
| Däckbredd i tum | 1.50" |
| Typ av däck | Däck för slang |
| Däckdimension | 40-622 |
| Godkänt för elcykel | Ja - 25 km/h och 50 km/h |
| Trådtäthet | 67 tpi |
| Tryck | 3.5 - 6.0 bar (min. - max.) |
| Reflexsida | Ja |
| Färg | Svart |
| Vikt (enligt tillverkaren) | 810 g |
| Tillverkarens artikelnummer | 11100311 |
| Hemsida tillverkare | http://www.schwalbe.com/en/tour-reader/energizer-plus.html |
Det finns ännu inga frågor om Cykeldäck Schwalbe Energizer Plus Greenguard Energizer 40-622 (28 x 1.50") svart/reflex. Du kan själv ställa en fråga.
Ställ en fråga om Cykeldäck Schwalbe Energizer Plus Greenguard Energizer 40-622 (28 x 1.50") svart/reflexSchwalbe Energizer Plus är specialutvecklat för elcyklar. Den högkvalitativa gummiblandingen har låg friktion och framför allt mycket bra grepp. Det betyder trygghet – även i snabba kurvor. Alla Energizer-däck är ECE-R75-märkta och har också certifierats för användning på snabbare elcyklar, upp till 50 km/h.
Mer om Schwalbe´s punkteringsskydd GreenGuard
Det miljövänliga, högelastiska och robusta GreengGuard är ett 3 mm tjockt skyddsmaterial som till en tredjedel består av återvunna latexprodukter. En riktigt gedigen däckkonstruktionen som är perfekt för dig som ställer höga krav på säkerheten och vill ett extremt bra punkteringsskydd men samtidigt värna om miljön.
GreenGuard levererar ett robust 5-gradigt skydd på Schwalbe´s 7-gradiga skala
| Punkteringsskyddsserie | Nivå |
|---|---|
| Minimum Standard | 1 |
| LiteSkin | 2 |
| Performance | 2 |
| K-Guard | 3 |
| RaceGuard | 4 |
| GreenGuard | 5 |
| PunctureGuard | 5 |
| V-Guard | 5 |
| DualGuard | 6 |
| DD RaceGuard | 6 |
| DD GreenGuard | 6 |
| DD V-Guard | 6 |
| Tubeless Easy | 6 |
| Super Defence | 6 |
| SmartGuard | 7 |
| Smart DualGuard | 7 |
Schwalbe Energizer
Se alla produkter inom Schwalbe Energizer| Artikelnummer | CK1035622 |
| Varumärke | Schwalbe |
| Nivå av punkteringsskydd | Medium |
| Schwalbe punkteringsskydd | GreenGuard - Nivå 5 (av 7) |
| Serie | Schwalbe GreenGuard, Schwalbe Energizer |
| Hjulstorlek | 28" (622 mm / 700c) |
| Däckbredd i tum | 1.50" |
| Typ av däck | Däck för slang |
| Däckdimension | 40-622 |
| Godkänt för elcykel | Ja - 25 km/h och 50 km/h |
| Trådtäthet | 67 tpi |
| Tryck | 3.5 - 6.0 bar (min. - max.) |
| Reflexsida | Ja |
| Färg | Svart |
| Vikt (enligt tillverkaren) | 810 g |
| Tillverkarens artikelnummer | 11100311 |
| Hemsida tillverkare | http://www.schwalbe.com/en/tour-reader/energizer-plus.html |
Det finns ännu inga frågor om Cykeldäck Schwalbe Energizer Plus Greenguard Energizer 40-622 (28 x 1.50") svart/reflex. Du kan själv ställa en fråga.
Ställ en fråga om Cykeldäck Schwalbe Energizer Plus Greenguard Energizer 40-622 (28 x 1.50") svart/reflex
