Den högkvalitativa allroundern Maxxis Ikon 2C har ett otroligt brett register, det här är däcket som du vill på fälgarna när du (och din cykel) blir permanent strandad på den där öde ön. Däck med vass racing-DNA som passar perfekt för snabba grusvägsrallyn eller stigcykling på lite hårdare banor, men det gör heller inte bort sig när underlaget blir lite lösare. Ett helt perfekt däck för dig som gillar fart och som helst kör XC eller Trail under varierande förhållanden.
Tack vare en prisbelönt mönsterdesign med en relativt låg struktur på den centrala slitbanan prioriteras hastighet och lågt rullmotstånd. På däckets ytterkanter har dobbarna lite mer höjd, vilket ger dig pålitligt grepp när du lägger ner cykeln i tvära kurvor. Ett imponerande allrounddäck som älskar högt tempo och som levererar en vass kombination av fart, kontroll, grepp och bromsförmåga och som faktiskt trivs på nästan alla typer av underlag.
- Kvalitativt allrounddäck för varierande förhållanden
- Dual Compound (2C)
Maxxis Ikon
Maxxis Gummiblandning - 2C Dual Compound
Bygger på teknologi där två olika gummiblandningar med unika egenskaper nyttjas på däckets olika delar, allt för att kunna styra däcket karaktärsdrag. En beprövad gummiblanding som både ger lägre rullmotstånd och ökat grepp i kurvorna.
- Dual Compound (2C)
- Lägre rullmotstånd
- Ökat grepp i kurvorna.
| Artikelnummer | CK1036199 |
| Varumärke | Maxxis |
| Nivå av punkteringsskydd | Lågt |
| Serie | Maxxis Ikon, Maxxis Gummiblandning - 2C Dual Compound |
| Hjulstorlek | 29" (622 mm) |
| Däckbredd i tum | 2.20" |
| Typ av däck | Däck för slang |
| Däckdimension | 57-622 |
| Trådtäthet | 60 tpi |
| Färg | Svart |
| Vikt (enligt tillverkaren) | 685 g |
| Tillverkarens artikelnummer | TB96753200 |
| Hemsida tillverkare | http://www.maxxis.com/tires/bicycle |
Fråga
Bästa cykel däck när det gäller
Punteringskidd 29tunn2,2
-
SVAR
Hej,
från Fanny Arvidsson (Cykelkraft)
Jag rekommenderar dessa, dem har ett väldigt bra punkteringsskydd och är försärkta pga av det
Jag vill svara på denna fråga
Den högkvalitativa allroundern Maxxis Ikon 2C har ett otroligt brett register, det här är däcket som du vill på fälgarna när du (och din cykel) blir permanent strandad på den där öde ön. Däck med vass racing-DNA som passar perfekt för snabba grusvägsrallyn eller stigcykling på lite hårdare banor, men det gör heller inte bort sig när underlaget blir lite lösare. Ett helt perfekt däck för dig som gillar fart och som helst kör XC eller Trail under varierande förhållanden.
Tack vare en prisbelönt mönsterdesign med en relativt låg struktur på den centrala slitbanan prioriteras hastighet och lågt rullmotstånd. På däckets ytterkanter har dobbarna lite mer höjd, vilket ger dig pålitligt grepp när du lägger ner cykeln i tvära kurvor. Ett imponerande allrounddäck som älskar högt tempo och som levererar en vass kombination av fart, kontroll, grepp och bromsförmåga och som faktiskt trivs på nästan alla typer av underlag.
- Kvalitativt allrounddäck för varierande förhållanden
- Dual Compound (2C)
Maxxis Ikon
Se alla produkter inom Maxxis IkonMaxxis Gummiblandning - 2C Dual Compound
Bygger på teknologi där två olika gummiblandningar med unika egenskaper nyttjas på däckets olika delar, allt för att kunna styra däcket karaktärsdrag. En beprövad gummiblanding som både ger lägre rullmotstånd och ökat grepp i kurvorna.
- Dual Compound (2C)
- Lägre rullmotstånd
- Ökat grepp i kurvorna.
| Artikelnummer | CK1036199 |
| Varumärke | Maxxis |
| Nivå av punkteringsskydd | Lågt |
| Serie | Maxxis Ikon, Maxxis Gummiblandning - 2C Dual Compound |
| Hjulstorlek | 29" (622 mm) |
| Däckbredd i tum | 2.20" |
| Typ av däck | Däck för slang |
| Däckdimension | 57-622 |
| Trådtäthet | 60 tpi |
| Färg | Svart |
| Vikt (enligt tillverkaren) | 685 g |
| Tillverkarens artikelnummer | TB96753200 |
| Hemsida tillverkare | http://www.maxxis.com/tires/bicycle |
Fråga
Bästa cykel däck när det gäller
Punteringskidd 29tunn2,2
-
SVAR
Hej,
från Fanny Arvidsson (Cykelkraft)
Jag rekommenderar dessa, dem har ett väldigt bra punkteringsskydd och är försärkta pga av det
Jag vill svara på denna fråga


