Continental Traffic är ett MTB-däck som trivs bäst på hårdare underlag och som passar för dig som mest cyklar på asfalt men även tar en tur på grusvägar då och då. Ett däck som klarar lite höga farter och som levererar en pålitligt kombination av lågt rullmotstånd och bra grepp.
Ett däck med modern konstruktion av hög kvalitet med en lättrullande profil, tålig sidovägg och bra grepp på lite hårdare väglag är sammanfattningsvis de utmärkande egenskaperna på detta däck.
Continental Sport
Continental Traffic
| Artikelnummer | CK1027894 |
| Varumärke | Continental |
| Nivå av punkteringsskydd | Uppgift saknas |
| Serie | Continental Sport, Continental Traffic |
| Hjulstorlek | 26" (559 mm) |
| Däckbredd i tum | 1.90" |
| Typ av däck | Däck för slang |
| Däckdimension | 50-559 |
| Trådtäthet | 84 tpi |
| Tryck | 3.5 - 4.5 bar (min. - max.) |
| Färg | Svart |
| Vikt (enligt tillverkaren) | 820 g |
| Tillverkarens artikelnummer | 0100205 |
| Hemsida tillverkare | http://www.continental-tires.com/bicycle/tyres |
Det finns ännu inga frågor om Cykeldäck Continental Traffic II Sport 50-559 (26 x 1.90") svart. Du kan själv ställa en fråga.
Ställ en fråga om Cykeldäck Continental Traffic II Sport 50-559 (26 x 1.90") svartContinental Traffic är ett MTB-däck som trivs bäst på hårdare underlag och som passar för dig som mest cyklar på asfalt men även tar en tur på grusvägar då och då. Ett däck som klarar lite höga farter och som levererar en pålitligt kombination av lågt rullmotstånd och bra grepp.
Ett däck med modern konstruktion av hög kvalitet med en lättrullande profil, tålig sidovägg och bra grepp på lite hårdare väglag är sammanfattningsvis de utmärkande egenskaperna på detta däck.
Continental Sport
Se alla produkter inom Continental SportContinental Traffic
Se alla produkter inom Continental Traffic| Artikelnummer | CK1027894 |
| Varumärke | Continental |
| Nivå av punkteringsskydd | Uppgift saknas |
| Serie | Continental Sport, Continental Traffic |
| Hjulstorlek | 26" (559 mm) |
| Däckbredd i tum | 1.90" |
| Typ av däck | Däck för slang |
| Däckdimension | 50-559 |
| Trådtäthet | 84 tpi |
| Tryck | 3.5 - 4.5 bar (min. - max.) |
| Färg | Svart |
| Vikt (enligt tillverkaren) | 820 g |
| Tillverkarens artikelnummer | 0100205 |
| Hemsida tillverkare | http://www.continental-tires.com/bicycle/tyres |
Det finns ännu inga frågor om Cykeldäck Continental Traffic II Sport 50-559 (26 x 1.90") svart. Du kan själv ställa en fråga.
Ställ en fråga om Cykeldäck Continental Traffic II Sport 50-559 (26 x 1.90") svart
