Continental Mountain King är ett MTB-däck som garanterar effektiv inbromsning och vass kurvtagning. Ett traildäck som gillar när det går undan och som rullar smidigt och som utan problem hanterar ett brett spektrum av underlag, allt från vått till torrt!
Slitbanans effektiva mönster har utvecklats i samarbete med proffisionella MTB-åkare och däcket är helt perfekt för dig som kör en dämpad stighoj och vill ha bra grepp med bibehållen fart.
Ett däck med en väl fungerande gummiblandningen för sportiga amatörer som ger bra grepp och hyfsad slitstyrka. Det är främst däckets snabbhet i kombination med bra grepp och plånboksvänligt pris som gör Mountain King Sport till ett däck en av våra bäst säljande MTB-däck.
| Artikelnummer | CK1027942 |
| Varumärke | Continental |
| Hjulstorlek | 26" (559 mm) |
| Däckbredd i tum | 2.20" |
| Typ av däck | Däck för slang |
| Däckdimension | 55-559 |
| Färg | Svart |
| Tillverkarens artikelnummer | 0100119 |
| Hemsida tillverkare | http://www.continental-tires.com/bicycle/tyres |
Det finns ännu inga frågor om Cykeldäck Continental Mountain King 55-559 (26 x 2.2") svart. Du kan själv ställa en fråga.
Ställ en fråga om Cykeldäck Continental Mountain King 55-559 (26 x 2.2") svartContinental Mountain King är ett MTB-däck som garanterar effektiv inbromsning och vass kurvtagning. Ett traildäck som gillar när det går undan och som rullar smidigt och som utan problem hanterar ett brett spektrum av underlag, allt från vått till torrt!
Slitbanans effektiva mönster har utvecklats i samarbete med proffisionella MTB-åkare och däcket är helt perfekt för dig som kör en dämpad stighoj och vill ha bra grepp med bibehållen fart.
Ett däck med en väl fungerande gummiblandningen för sportiga amatörer som ger bra grepp och hyfsad slitstyrka. Det är främst däckets snabbhet i kombination med bra grepp och plånboksvänligt pris som gör Mountain King Sport till ett däck en av våra bäst säljande MTB-däck.
| Artikelnummer | CK1027942 |
| Varumärke | Continental |
| Hjulstorlek | 26" (559 mm) |
| Däckbredd i tum | 2.20" |
| Typ av däck | Däck för slang |
| Däckdimension | 55-559 |
| Färg | Svart |
| Tillverkarens artikelnummer | 0100119 |
| Hemsida tillverkare | http://www.continental-tires.com/bicycle/tyres |
Det finns ännu inga frågor om Cykeldäck Continental Mountain King 55-559 (26 x 2.2") svart. Du kan själv ställa en fråga.
Ställ en fråga om Cykeldäck Continental Mountain King 55-559 (26 x 2.2") svart
