Klassiska Continental Grand Prix 4000S II är ett lättrullande fartdäck som fortfarande ligger i absoluta framkant när det gäller punkteringsskydd, fart och grepp. Ett riktigt vasst landsvägsdäck (enligt många fortfarande det bästa däcket) med en slimmad profil som är skapat för dig som trivs bäst i höga hastigheter och som levererar den optimala kombinationen av lågt rullmotstånd, bra punkteringsskydd, hög slitstyrka och bra grepp på hårda underlag.
Däckets avancerade "Black Chili" gummiblandning både förbättrar greppet samtidigt som det minskar rullmotståendet. Till skillnad mot många andra gummiblandningar sker detta inte på bekostnad av slitstyrka, utan tvärtom så levererar Black Chili en ökad livslängd och dessutom med konstant prestanda, dessutom från första till sista kilometern.
Ett däck som faktiskt är tillverkat i Tyskland och håller högsta kvalitet med en lättrullande profil, hög slitstyrka och riktigt bra grepp på hårdare väglag är sammanfattningsvis de utmärkande egenskaperna på detta klassiska landsvägsdäck.
Continental Vectran Breaker
| Artikelnummer | CK1028119 |
| Varumärke | Continental |
| Nivå av punkteringsskydd | Högt |
| Continental punkteringsskydd | Vectran Breaker - Nivå 6 (av 7) |
| Serie | Continental Vectran Breaker |
| Hjulstorlek | 28" (622 mm / 700c) |
| Typ av däck | Däck för slang |
| Däckdimension | 28-622 |
| Trådtäthet | 330 tpi |
| Tryck | 6.5 - 8.0 bar (min. - max.) |
| Vikbart | Ja |
| Färg | Svart |
| Vikt (enligt tillverkaren) | 280 g |
| Tillverkarens artikelnummer | 0100947 |
| Hemsida tillverkare | http://www.continental-tires.com/bicycle/tyres |
Det finns ännu inga frågor om Cykeldäck Continental Grand Prix 4000 S II Vectran Breaker 28-622 vikbart svart. Du kan själv ställa en fråga.
Ställ en fråga om Cykeldäck Continental Grand Prix 4000 S II Vectran Breaker 28-622 vikbart svartKlassiska Continental Grand Prix 4000S II är ett lättrullande fartdäck som fortfarande ligger i absoluta framkant när det gäller punkteringsskydd, fart och grepp. Ett riktigt vasst landsvägsdäck (enligt många fortfarande det bästa däcket) med en slimmad profil som är skapat för dig som trivs bäst i höga hastigheter och som levererar den optimala kombinationen av lågt rullmotstånd, bra punkteringsskydd, hög slitstyrka och bra grepp på hårda underlag.
Däckets avancerade "Black Chili" gummiblandning både förbättrar greppet samtidigt som det minskar rullmotståendet. Till skillnad mot många andra gummiblandningar sker detta inte på bekostnad av slitstyrka, utan tvärtom så levererar Black Chili en ökad livslängd och dessutom med konstant prestanda, dessutom från första till sista kilometern.
Ett däck som faktiskt är tillverkat i Tyskland och håller högsta kvalitet med en lättrullande profil, hög slitstyrka och riktigt bra grepp på hårdare väglag är sammanfattningsvis de utmärkande egenskaperna på detta klassiska landsvägsdäck.
Continental Vectran Breaker
Se alla produkter inom Continental Vectran Breaker| Artikelnummer | CK1028119 |
| Varumärke | Continental |
| Nivå av punkteringsskydd | Högt |
| Continental punkteringsskydd | Vectran Breaker - Nivå 6 (av 7) |
| Serie | Continental Vectran Breaker |
| Hjulstorlek | 28" (622 mm / 700c) |
| Typ av däck | Däck för slang |
| Däckdimension | 28-622 |
| Trådtäthet | 330 tpi |
| Tryck | 6.5 - 8.0 bar (min. - max.) |
| Vikbart | Ja |
| Färg | Svart |
| Vikt (enligt tillverkaren) | 280 g |
| Tillverkarens artikelnummer | 0100947 |
| Hemsida tillverkare | http://www.continental-tires.com/bicycle/tyres |
Det finns ännu inga frågor om Cykeldäck Continental Grand Prix 4000 S II Vectran Breaker 28-622 vikbart svart. Du kan själv ställa en fråga.
Ställ en fråga om Cykeldäck Continental Grand Prix 4000 S II Vectran Breaker 28-622 vikbart svart


