Inga förslag...
Kundtjänst 010 - 101 40 00 support@cykelkraft.se Hjälpcenter Boka Personal Shopper
Tubeless är idag en självklarhet för många mountainbikecyklister men börjar också komma på både racer- och standardcyklar. Här hittar du allt från ventiler till tätningsvätska - så om du inte redan har konverterat är det dags att göra detta nu.
Jag mottog en vara som var defekt, men efter att ha mailat kundtjänst fick jag svar inom en timme att ett nytt exemplar skulle skickas. Bra och snabbt bemötande!
Har gjort ett flertal köp från Cykelkraft. Det har alltid fungerat bra och de gångerna som jag har behövt kontakta kundservice så har de varit jättesmidiga
Snabb, Trevlig och Träffsäker hjälp! På 5 minuter kunde Hugo hjälpa mig med mitt problem.
De är snabba, de går att deala med och de håller en uppdaterad på processen. Flera gånger har jag haft att göra med dem och det går alltid att hitta en bra lösning.
Slanglösa däck tillsammans med tätningsvätska ger en klar fördel när det gäller i stort sett allt – fart, komfort, grepp och punkteringssäkerhet. Du slipper onödig friktion mellan slang och däck vilket ger lägre rullmotstånd. Detta märks tydligast på racercyklar men självklart finns fördelen på alla cyklar.
För mountainbikecyklister är den största fördelen att man kan cykla med lägre däcktryck utan att vara rädd för punkteringar orsakade av förstörda slangar. Lägre däcktryck ger bättre grepp och bättre kontroll och även högre fart i stökig terräng.
Punkteringssäkerhet uppnås framför allt av att man skippar slangen men även tack vare tätningsvätskan. Tätningsvätskan tätar ev. små hål genom att den stelnar vid kontakt med syre. Att vätskan stelnar vid kontakt med syre är även en av de få nackdelarna med detta system då du över tid kommer att behöva hälla i ny vätska. Beräknad hållbarhet är 2-7 månader beroende på hur varmt det är där du cyklar och förvarar din cykel.
Hjul som är förberedda för slanglöst. Alternativt kan du göra om hjulen med hjälp av ett speciellt fälgband och tubeless-ventiler.
Tubeless Ready (Easy) eller Tubeless-däck (UST)
Tätningsvätska
En bra golvpump, men helst tryckluft.
Tålamod – det kan vara lite bökigt att få i luft första gången.