Continental Grand Prix 4000S II är ett lättrullande fartdäck som ligger i absoluta framkant när det gäller punkteringsskydd, fart och grepp. Ett riktigt bra landsvägsdäck (enligt många det bästa däcket) med en slimmad profil som är skapat för dig som trivs som bäst i hög fart och som levererar den optimala kombinationen av lågt rullmotstånd, bra punkteringsskydd, hög slitstyrka och bra grepp på hårda underlag.
Däckets avancerade "Black Chili " gummiblandning både förbättrar greppet samtidigt som det minskar rullmotståendet. Till skillnad mot många andra gummiblandningar sker detta inte på bekostnad av slitstyrka, utan tvärtom så levererar Black Chili en ökad livslängd och dessutom med konstant prestanda, dessutom från första till sista kilometern.
Extremt punkteringssäkra men ändå flexibla och extremt lätta tack vare punkteringsskyddet "Vectran Breaker ". Punkteringsskyddet består av en syntetisk high-tech fiber som ligger under det yttersta gummit och förhindrar vassa föremål från att punktera slangen, vilket ger ett imponerande tåligt däck som pallar det mesta. Skyddet är dessutom riktigt lätt vilket ger hela däcket en låg vikt utan att kompromissa det minsta med kvalitet.
Ett däck som faktiskt är tillverkat i Tyskland och håller högsta kvalitet med en lättrullande profil, hög slitstyrka och riktigt bra grepp på hårdare väglag är sammanfattningsvis de utmärkande egenskaperna på detta däck.
Mer om Continentals gummiblandning - PureGrip
Den kvalitativa gummiblandningen PureGrip Compound består av Silica (vilket är en form av Kiseldioxid) och en del andra kvalitativa tillsatser. Slutresultatet är en materialblandning som levererar helt fantastisk slitstyrka och samtidigt bra grepp och ganska lågt rullmotstånd (det skiljer runt 30% mot BlackChili), en helt oslagbar kombination för ett mångsidigt däck i den här prisklassen.
Här har tyskarna lyckats skapat en gummiblandning med en finstämd balans mellan maximal slitstyrka, lågt rullmotstånd och högklassigt grepp. Det finns visserligen finare gummiblandningar som både rullar snabbare och har vassare grepp, men väger du in slitstyrkan så kommer du få riktigt svårt att hitta en bättre sammansättning på denna prisnivå.
Continental Ultra Sport
| Artikelnummer | 4019238026924 |
| Varumärke | Continental |
| Gummiblandning | Continental PureGrip |
| Nivå av punkteringsskydd | Medium |
| Serie | Continentals gummiblandning - PureGrip, Continental Ultra Sport |
| Hjulstorlek | 28" (622 mm / 700c) |
| Typ av däck | Däck för slang |
| Däckdimension | 32-622 |
| Godkänt för elcykel | Ja - 25 km/h |
| Trådtäthet | 60 tpi |
| Tryck | 7.0 bar (max.) |
| Färg | Svart |
| Tillverkarens färg | black/black skin |
| Vikt (enligt tillverkaren) | 410 g |
| Tillverkarens artikelnummer | 150470 |
| Hemsida tillverkare | https://www.continental-tires.com/bicycle/tires/race-tires/ultra-sport3 |
Det finns ännu inga frågor om Cykeldäck Continental Ultra Sport III Wire Black 622-32. Du kan själv ställa en fråga.
Ställ en fråga om Cykeldäck Continental Ultra Sport III Wire Black 622-32Continental Grand Prix 4000S II är ett lättrullande fartdäck som ligger i absoluta framkant när det gäller punkteringsskydd, fart och grepp. Ett riktigt bra landsvägsdäck (enligt många det bästa däcket) med en slimmad profil som är skapat för dig som trivs som bäst i hög fart och som levererar den optimala kombinationen av lågt rullmotstånd, bra punkteringsskydd, hög slitstyrka och bra grepp på hårda underlag.
Däckets avancerade "Black Chili " gummiblandning både förbättrar greppet samtidigt som det minskar rullmotståendet. Till skillnad mot många andra gummiblandningar sker detta inte på bekostnad av slitstyrka, utan tvärtom så levererar Black Chili en ökad livslängd och dessutom med konstant prestanda, dessutom från första till sista kilometern.
Extremt punkteringssäkra men ändå flexibla och extremt lätta tack vare punkteringsskyddet "Vectran Breaker ". Punkteringsskyddet består av en syntetisk high-tech fiber som ligger under det yttersta gummit och förhindrar vassa föremål från att punktera slangen, vilket ger ett imponerande tåligt däck som pallar det mesta. Skyddet är dessutom riktigt lätt vilket ger hela däcket en låg vikt utan att kompromissa det minsta med kvalitet.
Ett däck som faktiskt är tillverkat i Tyskland och håller högsta kvalitet med en lättrullande profil, hög slitstyrka och riktigt bra grepp på hårdare väglag är sammanfattningsvis de utmärkande egenskaperna på detta däck.
Mer om Continentals gummiblandning - PureGrip
Den kvalitativa gummiblandningen PureGrip Compound består av Silica (vilket är en form av Kiseldioxid) och en del andra kvalitativa tillsatser. Slutresultatet är en materialblandning som levererar helt fantastisk slitstyrka och samtidigt bra grepp och ganska lågt rullmotstånd (det skiljer runt 30% mot BlackChili), en helt oslagbar kombination för ett mångsidigt däck i den här prisklassen.
Här har tyskarna lyckats skapat en gummiblandning med en finstämd balans mellan maximal slitstyrka, lågt rullmotstånd och högklassigt grepp. Det finns visserligen finare gummiblandningar som både rullar snabbare och har vassare grepp, men väger du in slitstyrkan så kommer du få riktigt svårt att hitta en bättre sammansättning på denna prisnivå.
Continental Ultra Sport
Se alla produkter inom Continental Ultra Sport| Artikelnummer | 4019238026924 |
| Varumärke | Continental |
| Gummiblandning | Continental PureGrip |
| Nivå av punkteringsskydd | Medium |
| Serie | Continentals gummiblandning - PureGrip, Continental Ultra Sport |
| Hjulstorlek | 28" (622 mm / 700c) |
| Typ av däck | Däck för slang |
| Däckdimension | 32-622 |
| Godkänt för elcykel | Ja - 25 km/h |
| Trådtäthet | 60 tpi |
| Tryck | 7.0 bar (max.) |
| Färg | Svart |
| Tillverkarens färg | black/black skin |
| Vikt (enligt tillverkaren) | 410 g |
| Tillverkarens artikelnummer | 150470 |
| Hemsida tillverkare | https://www.continental-tires.com/bicycle/tires/race-tires/ultra-sport3 |
Det finns ännu inga frågor om Cykeldäck Continental Ultra Sport III Wire Black 622-32. Du kan själv ställa en fråga.
Ställ en fråga om Cykeldäck Continental Ultra Sport III Wire Black 622-32


