Prisvärda Continental Trail King Wire är ett däck som passar som handen i handsken på dämpade cyklar med en fjädringsväg på 140 mm eller mer (optimalt för Enduro och AM). Mönstring består av en stor mängd mindre klackar som garanterar ett fantastiskt grepp i alla typer av stökiga spår, nästan oavsett svårighetsgrad. Ett däck som gillar när det går undan och som utan problem hanterar alla möjliga typer av ojämna underlag och lutningar. Dess effektiva mönsterdesign har utvecklats i samarbete med professionella åkare och är helt perfekt för dig som kör dämpad hoj och vill ha riktigt bra grepp och samtidigt bibehållen fart i spåren.
Populära Trail King tillverkas i en rad olika gummiblandningar och med olika typer av punkteringsskydd. Det här är instegsmodellen och den mest prisvärda versionen, och den är anpassad för dig som vill köra däck med slang och har en begränsad budget. Det är främst däckets moderna slitbana, med utmärkt grepp och dess robusta slitstyrka, som gör modellen till ett av våra mest populära däck.
- Prisvärd instegsmodell i den populära Trail King-serien
- Däck som passar dämpade cyklar med en fjädringsväg på 140 mm eller mer
- Optimalt för cyklister som helst pysslar med Enduro, AM eller andra former av stökig skogscykling
- Mönsterdesign som utvecklats i samarbete med professionella åkare
- 3/180 TPI
- E25 - Kan med fördel användas på elcyklar
- Däck som i den här versionen är anpassat för att köras med slang
Continental Trail King
| Artikelnummer | 4019238024944 |
| Varumärke | Continental |
| Nivå av punkteringsskydd | Medium |
| Serie | Continental Trail King |
| Hjulstorlek | 29" (622 mm) |
| Däckbredd i tum | 2.40" |
| Typ av däck | Däck för slang |
| Däckdimension | 60-622 |
| Godkänt för elcykel | Ja - 25 km/h |
| Trådtäthet | 60 tpi |
| Tryck | 3.5 bar (max.) |
| Färg | Svart |
| Tillverkarens färg | black/black skin |
| Vikt (enligt tillverkaren) | 940 g |
| Tillverkarens artikelnummer | 150419 |
| Hemsida tillverkare | https://www.continental-tires.com/bicycle/tires/mountainbike-tires/trail-king-wire |
Det finns ännu inga frågor om Cykeldäck Continental Trail King Wire 60-622 (29x2.40") svart. Du kan själv ställa en fråga.
Ställ en fråga om Cykeldäck Continental Trail King Wire 60-622 (29x2.40") svartPrisvärda Continental Trail King Wire är ett däck som passar som handen i handsken på dämpade cyklar med en fjädringsväg på 140 mm eller mer (optimalt för Enduro och AM). Mönstring består av en stor mängd mindre klackar som garanterar ett fantastiskt grepp i alla typer av stökiga spår, nästan oavsett svårighetsgrad. Ett däck som gillar när det går undan och som utan problem hanterar alla möjliga typer av ojämna underlag och lutningar. Dess effektiva mönsterdesign har utvecklats i samarbete med professionella åkare och är helt perfekt för dig som kör dämpad hoj och vill ha riktigt bra grepp och samtidigt bibehållen fart i spåren.
Populära Trail King tillverkas i en rad olika gummiblandningar och med olika typer av punkteringsskydd. Det här är instegsmodellen och den mest prisvärda versionen, och den är anpassad för dig som vill köra däck med slang och har en begränsad budget. Det är främst däckets moderna slitbana, med utmärkt grepp och dess robusta slitstyrka, som gör modellen till ett av våra mest populära däck.
- Prisvärd instegsmodell i den populära Trail King-serien
- Däck som passar dämpade cyklar med en fjädringsväg på 140 mm eller mer
- Optimalt för cyklister som helst pysslar med Enduro, AM eller andra former av stökig skogscykling
- Mönsterdesign som utvecklats i samarbete med professionella åkare
- 3/180 TPI
- E25 - Kan med fördel användas på elcyklar
- Däck som i den här versionen är anpassat för att köras med slang
Continental Trail King
Se alla produkter inom Continental Trail King| Artikelnummer | 4019238024944 |
| Varumärke | Continental |
| Nivå av punkteringsskydd | Medium |
| Serie | Continental Trail King |
| Hjulstorlek | 29" (622 mm) |
| Däckbredd i tum | 2.40" |
| Typ av däck | Däck för slang |
| Däckdimension | 60-622 |
| Godkänt för elcykel | Ja - 25 km/h |
| Trådtäthet | 60 tpi |
| Tryck | 3.5 bar (max.) |
| Färg | Svart |
| Tillverkarens färg | black/black skin |
| Vikt (enligt tillverkaren) | 940 g |
| Tillverkarens artikelnummer | 150419 |
| Hemsida tillverkare | https://www.continental-tires.com/bicycle/tires/mountainbike-tires/trail-king-wire |
Det finns ännu inga frågor om Cykeldäck Continental Trail King Wire 60-622 (29x2.40") svart. Du kan själv ställa en fråga.
Ställ en fråga om Cykeldäck Continental Trail King Wire 60-622 (29x2.40") svart
_black__black_skin_0150419_1.jpg@webp?w=112&h=67)
_black__black_skin_0150419_2.jpg@webp?w=112&h=67)