Ett robust däck med modern design
Detta är ett pålitligt däck för stadsbruk. Det har lågt rullmotstånd tack vare den släta designen och mönstringen som biter sig fast vid snabba inbromsningar. Perfekt för citybikes. Däcket fungerar även bra på grusväg tack vare de breda skårorna i mönstret.
Mer om Continentals punkteringsskydd - ExtraPuncture Belt
Det kraftfulla punkteringsskyddet ExtraPuncture Belt lutar sig främst mot slitstarka och tåliga material. Enkelt förklarat har man under slitbanan placerat ett tåligt gummi med hög elasticitet samt även adderat ett extra gummiskydd på sidoväggarna. Vilket i praktiken innebär att man lyckats skapa exceptionellt robusta trotjänare med en hög skyddsnivå till ett minst sagt imponerande pris.
Däck med detta extremt pålitliga och relativt enkla punkteringsskydd ser till att du både sparar pengar och slipper få trista punkteringar... verkligen ingen dålig kombo om du frågar oss!
Continental RIDE
| Artikelnummer | 4019238012538 |
| Varumärke | Continental |
| Serie | Continental punkteringsskydd - ExtraPuncture Belt, Continental RIDE |
| Hjulstorlek | 28" (622 mm / 700c) |
| Typ av däck | Däck för slang |
| Däckdimension | 37-622 |
| Trådtäthet | 60 tpi |
| Tryck | 4.5 bar (max.) |
| Reflexsida | Ja |
| Färg | Grå |
| Tillverkarens färg | grey/grey Reflex |
| Vikt (enligt tillverkaren) | 820 g |
| Tillverkarens artikelnummer | 101649 |
| Hemsida tillverkare | https://www.continental-tires.com/bicycle/tires/urban-tour/ride-city |
Det finns ännu inga frågor om Cykeldäck Continental RIDE City 37-622 (28x1.375x1.625") grå/reflex. Du kan själv ställa en fråga.
Ställ en fråga om Cykeldäck Continental RIDE City 37-622 (28x1.375x1.625") grå/reflexEtt robust däck med modern design
Detta är ett pålitligt däck för stadsbruk. Det har lågt rullmotstånd tack vare den släta designen och mönstringen som biter sig fast vid snabba inbromsningar. Perfekt för citybikes. Däcket fungerar även bra på grusväg tack vare de breda skårorna i mönstret.
Mer om Continentals punkteringsskydd - ExtraPuncture Belt
Det kraftfulla punkteringsskyddet ExtraPuncture Belt lutar sig främst mot slitstarka och tåliga material. Enkelt förklarat har man under slitbanan placerat ett tåligt gummi med hög elasticitet samt även adderat ett extra gummiskydd på sidoväggarna. Vilket i praktiken innebär att man lyckats skapa exceptionellt robusta trotjänare med en hög skyddsnivå till ett minst sagt imponerande pris.
Däck med detta extremt pålitliga och relativt enkla punkteringsskydd ser till att du både sparar pengar och slipper få trista punkteringar... verkligen ingen dålig kombo om du frågar oss!
Continental RIDE
Se alla produkter inom Continental RIDE| Artikelnummer | 4019238012538 |
| Varumärke | Continental |
| Serie | Continental punkteringsskydd - ExtraPuncture Belt, Continental RIDE |
| Hjulstorlek | 28" (622 mm / 700c) |
| Typ av däck | Däck för slang |
| Däckdimension | 37-622 |
| Trådtäthet | 60 tpi |
| Tryck | 4.5 bar (max.) |
| Reflexsida | Ja |
| Färg | Grå |
| Tillverkarens färg | grey/grey Reflex |
| Vikt (enligt tillverkaren) | 820 g |
| Tillverkarens artikelnummer | 101649 |
| Hemsida tillverkare | https://www.continental-tires.com/bicycle/tires/urban-tour/ride-city |
Det finns ännu inga frågor om Cykeldäck Continental RIDE City 37-622 (28x1.375x1.625") grå/reflex. Du kan själv ställa en fråga.
Ställ en fråga om Cykeldäck Continental RIDE City 37-622 (28x1.375x1.625") grå/reflex
_grey__grey_reflex_0101649_2.jpg@webp?w=112&h=67)
_grey__grey_reflex_0101649_1.jpg@webp?w=112&h=67)