Däcket för stadscykling
Detta däck är utvecklat för dig som ställer enormt höga krav på hållbarhet, stabilitet och punkteringsskyd. Det fungerar bäst på asfalt men klarar också ojämna underlag. Det minimala mönstret ger lågt rullmotstånd men var försiktig på grus.
Däcket är dessutom ECE R75-certifierat och kan användas på elcyklar upp till 50 km/h.
Mer om Continentals punkteringsskydd - SafetyPlus Breaker
Det kraftfulla punkteringsskyddet SafetyPlus Breaker bygger på en avancerad formula av modern teknologier samt slitstarka material. Enkelt förklarat har man under slitbanan adderat en slitstark väv i pålitlig nylonfiber med kevlarförstärkningar kombinerat med ett specialgummi med oerhört hög elasticitet. Vilket i praktiken innebär att man lyckats skapa exceptionellt robusta däck med en grymt hög skyddsnivå, helt rätt grepp i kurvorna och ett bibehållet lågt rullmotstånd som dessutom är speciellt avsedda för elcyklar.
Däck med denna praktisk taget ogenomträngliga konstruktion ser till att du undviker punktering i nästan alla lägen, inte ens med ett häftstift kan du vara säker på att kunna slå hål på innerslangen. Det här moderna och robusta punkterinsskyddet är fullt anpassat för att kunna hantera snabb acceleration samt tighta kurvor i höga farter, och hastigheter upp till 50 km/h är inga som helst problem.
| Artikelnummer | 4019238761009 |
| Varumärke | Continental |
| Continental punkteringsskydd | SafetyPlus |
| Serie | Continental punkteringsskydd - SafetyPlus Breaker |
| Hjulstorlek | 27.5" (584 mm) |
| Däckbredd i tum | 2.20" |
| Typ av däck | Däck för slang |
| Däckdimension | 55-584 |
| Godkänt för elcykel | Ja - 25 km/h och 50 km/h |
| Trådtäthet | 60 tpi |
| Tryck | 4.0 bar (max.) |
| Reflexsida | Ja |
| Färg | Svart |
| Tillverkarens färg | black/black Reflex |
| Vikt (enligt tillverkaren) | 1270 g |
| Tillverkarens artikelnummer | 101335 |
| Hemsida tillverkare | https://www.continental-tires.com/bicycle/tires/urban-tour/contact-plus-city |
Det finns ännu inga frågor om Cykeldäck Continental CONTACT Plus City SafetyPlus Plus Breaker SafetySystem Breaker 55-584 (27.5x2.20") svart/reflex. Du kan själv ställa en fråga.
Ställ en fråga om Cykeldäck Continental CONTACT Plus City SafetyPlus Plus Breaker SafetySystem Breaker 55-584 (27.5x2.20") svart/reflexDäcket för stadscykling
Detta däck är utvecklat för dig som ställer enormt höga krav på hållbarhet, stabilitet och punkteringsskyd. Det fungerar bäst på asfalt men klarar också ojämna underlag. Det minimala mönstret ger lågt rullmotstånd men var försiktig på grus.
Däcket är dessutom ECE R75-certifierat och kan användas på elcyklar upp till 50 km/h.
Mer om Continentals punkteringsskydd - SafetyPlus Breaker
Det kraftfulla punkteringsskyddet SafetyPlus Breaker bygger på en avancerad formula av modern teknologier samt slitstarka material. Enkelt förklarat har man under slitbanan adderat en slitstark väv i pålitlig nylonfiber med kevlarförstärkningar kombinerat med ett specialgummi med oerhört hög elasticitet. Vilket i praktiken innebär att man lyckats skapa exceptionellt robusta däck med en grymt hög skyddsnivå, helt rätt grepp i kurvorna och ett bibehållet lågt rullmotstånd som dessutom är speciellt avsedda för elcyklar.
Däck med denna praktisk taget ogenomträngliga konstruktion ser till att du undviker punktering i nästan alla lägen, inte ens med ett häftstift kan du vara säker på att kunna slå hål på innerslangen. Det här moderna och robusta punkterinsskyddet är fullt anpassat för att kunna hantera snabb acceleration samt tighta kurvor i höga farter, och hastigheter upp till 50 km/h är inga som helst problem.
| Artikelnummer | 4019238761009 |
| Varumärke | Continental |
| Continental punkteringsskydd | SafetyPlus |
| Serie | Continental punkteringsskydd - SafetyPlus Breaker |
| Hjulstorlek | 27.5" (584 mm) |
| Däckbredd i tum | 2.20" |
| Typ av däck | Däck för slang |
| Däckdimension | 55-584 |
| Godkänt för elcykel | Ja - 25 km/h och 50 km/h |
| Trådtäthet | 60 tpi |
| Tryck | 4.0 bar (max.) |
| Reflexsida | Ja |
| Färg | Svart |
| Tillverkarens färg | black/black Reflex |
| Vikt (enligt tillverkaren) | 1270 g |
| Tillverkarens artikelnummer | 101335 |
| Hemsida tillverkare | https://www.continental-tires.com/bicycle/tires/urban-tour/contact-plus-city |
Det finns ännu inga frågor om Cykeldäck Continental CONTACT Plus City SafetyPlus Plus Breaker SafetySystem Breaker 55-584 (27.5x2.20") svart/reflex. Du kan själv ställa en fråga.
Ställ en fråga om Cykeldäck Continental CONTACT Plus City SafetyPlus Plus Breaker SafetySystem Breaker 55-584 (27.5x2.20") svart/reflex
_black__black_reflex_0101335_2.jpg@webp?w=112&h=67)
_black__black_reflex_0101335_1.jpg@webp?w=112&h=67)