Högklassigt redskap för att lära sig att hålla balansen på två hjul
Populära Orbea MX 12 är en högklassig liten balanscykel (eller gåcykel som många kallare den) med lättrullade hjul som är perfekt för små barn som vill kunna lära sig att hålla balansen på tvåhjulingar. Barn som använder balanscykel ökar - precis som det låter - balansen avsevärt vilket i regel gör att det blir lättare att lära sig cykla en vanlig trampcykel med stödhjul.
Nyckeln till framgång!
- Skulpturalt utformad ram i högklassig magnesium
- Lätt framgaffel i högklassig magnesium
- Skön sittställning och smidig manöverförmåga
- Robusta 12-tummare med breda däck
- En låg totalvikt som kommer göra underverk när tröttheten börjar komma smygande
- Passar blivande fartfantomer i åldrarna 2 till 4 år
Lätthanterlig, säker, rolig och extremt lätt favoritmodell
Modellen har en skulpturalt utformad stomme (både ram och en framgaffel) i högklassig magnesium vilket gör den extremt lätt. Det här är barnens absoluta favoritmodell, men den sätter samtidigt tillräcklig stort fokus på säkerhet och hållbarhet för att även föräldrarna skall älska modellen. Den är dessutom är riktigt tufft designad, vilket förstås gör det hela ännu lite roligare.
En låg totalvikt kan göra underverk när tröttheten börjar komma smygande
När tröttheten slutligen smyger sig på och rundan börjar kännas i längsta laget så kommer cykelns låga vikt att vara en avgörande faktor, vilket tillsammans med de pålitliga komponenterna ser till att cykeln lever upp till de höga förväntningarna. Helheten handlar om en kombination av pålitliga komponenter och en design där barnets förutsättningar ligger i fokus. Vilket i praktiken skulle kunna översättas till ökad kontroll, bättre balans och en högre säkerhet. Den här driftsäkra modellen har en stomme i magnesium men är samtidigt konstruerad för att tåla både slit och släng, dessutom under flera år framöver. Ett faktum som ser till att cykeln kan gå i arv till nästa generation eller uppnå rätt prislapp på andrahandsmarknaden... ytterligare en orsak till varför du ska välja just den här modellen.
Information om cykelns specifikation
På grund av rådande världsläge kan vissa av cykelns komponenter skilja sig mot vad som anges i specifikationen och vad som syns på bilderna. Tillverkaren kan utan förvarning ersätta komponenterna i ordinarie specifikation till likvärdiga komponenter.
| Varumärke | Orbea |
| Artikelnummer | G-8434446086809 |
| Serie | Information om cykelns specifikation |
| Årsmodell | 2022 |
| Hjulstorlek | 12" |
| Rammaterial | Aluminium |
| Framgaffeltyp | Stel |
| Bromstyp | Fälgbroms |
| Ram | Orbea Mx12 Magnesium 2021, 100x9 QR, 27.2 Seat Post |
| Framgaffel | Orbea Mx12 Magnesium 2021, 100x9 QR |
| Frambroms | Junior alloy V-brake |
| Bakbroms | Junior alloy V-brake |
| Hjul | Alloy Rim 20H with Alloy Hub with safety screws |
| Framdäck | Kids 12-1/2×2-1/4 Black Reflec |
| Bakdäck | Kids 12-1/2×2-1/4 Black Reflec |
| Däckdimension | 62-203 |
| Styre | Orbea Alu integrated cockpit 400mm |
| Handtag/Styrlinda | Kids’ high-density foam cuff, 85mm + Cuff protector |
| Sadelstolpe | Digit Kids 27.5x250 |
| Sadel | Kids 12” DDKDJ16 Black with handle 200x145 |
| Hemsida tillverkare | https://www.orbea.com/se-en/ |
Det finns ännu inga frågor om Balanscykel Orbea MX 12" blå. Du kan själv ställa en fråga.
Ställ en fråga om Balanscykel Orbea MX 12" blåHögklassigt redskap för att lära sig att hålla balansen på två hjul
Populära Orbea MX 12 är en högklassig liten balanscykel (eller gåcykel som många kallare den) med lättrullade hjul som är perfekt för små barn som vill kunna lära sig att hålla balansen på tvåhjulingar. Barn som använder balanscykel ökar - precis som det låter - balansen avsevärt vilket i regel gör att det blir lättare att lära sig cykla en vanlig trampcykel med stödhjul.
Nyckeln till framgång!
- Skulpturalt utformad ram i högklassig magnesium
- Lätt framgaffel i högklassig magnesium
- Skön sittställning och smidig manöverförmåga
- Robusta 12-tummare med breda däck
- En låg totalvikt som kommer göra underverk när tröttheten börjar komma smygande
- Passar blivande fartfantomer i åldrarna 2 till 4 år
Lätthanterlig, säker, rolig och extremt lätt favoritmodell
Modellen har en skulpturalt utformad stomme (både ram och en framgaffel) i högklassig magnesium vilket gör den extremt lätt. Det här är barnens absoluta favoritmodell, men den sätter samtidigt tillräcklig stort fokus på säkerhet och hållbarhet för att även föräldrarna skall älska modellen. Den är dessutom är riktigt tufft designad, vilket förstås gör det hela ännu lite roligare.
En låg totalvikt kan göra underverk när tröttheten börjar komma smygande
När tröttheten slutligen smyger sig på och rundan börjar kännas i längsta laget så kommer cykelns låga vikt att vara en avgörande faktor, vilket tillsammans med de pålitliga komponenterna ser till att cykeln lever upp till de höga förväntningarna. Helheten handlar om en kombination av pålitliga komponenter och en design där barnets förutsättningar ligger i fokus. Vilket i praktiken skulle kunna översättas till ökad kontroll, bättre balans och en högre säkerhet. Den här driftsäkra modellen har en stomme i magnesium men är samtidigt konstruerad för att tåla både slit och släng, dessutom under flera år framöver. Ett faktum som ser till att cykeln kan gå i arv till nästa generation eller uppnå rätt prislapp på andrahandsmarknaden... ytterligare en orsak till varför du ska välja just den här modellen.
Information om cykelns specifikation
På grund av rådande världsläge kan vissa av cykelns komponenter skilja sig mot vad som anges i specifikationen och vad som syns på bilderna. Tillverkaren kan utan förvarning ersätta komponenterna i ordinarie specifikation till likvärdiga komponenter.
| Varumärke | Orbea |
| Artikelnummer | G-8434446086809 |
| Serie | Information om cykelns specifikation |
| Årsmodell | 2022 |
| Hjulstorlek | 12" |
| Rammaterial | Aluminium |
| Framgaffeltyp | Stel |
| Bromstyp | Fälgbroms |
| Ram | Orbea Mx12 Magnesium 2021, 100x9 QR, 27.2 Seat Post |
| Framgaffel | Orbea Mx12 Magnesium 2021, 100x9 QR |
| Frambroms | Junior alloy V-brake |
| Bakbroms | Junior alloy V-brake |
| Hjul | Alloy Rim 20H with Alloy Hub with safety screws |
| Framdäck | Kids 12-1/2×2-1/4 Black Reflec |
| Bakdäck | Kids 12-1/2×2-1/4 Black Reflec |
| Däckdimension | 62-203 |
| Styre | Orbea Alu integrated cockpit 400mm |
| Handtag/Styrlinda | Kids’ high-density foam cuff, 85mm + Cuff protector |
| Sadelstolpe | Digit Kids 27.5x250 |
| Sadel | Kids 12” DDKDJ16 Black with handle 200x145 |
| Hemsida tillverkare | https://www.orbea.com/se-en/ |
Det finns ännu inga frågor om Balanscykel Orbea MX 12" blå. Du kan själv ställa en fråga.
Ställ en fråga om Balanscykel Orbea MX 12" blå
