Shimano XTR WH-M9000-TU 29" är ultralätta och välbalanserade tävlingshjul anpassade för tubdäck med låg vikt, styrka och pålitlighet som trivs i riktigt hög fart. Moderna racinghjul från Shimano till en riktigt vettig prisnivå.
- 29" XC-hjul (622mm)
- Ultralätt hjul konstruerat för tubdäck
- Maximal acceleration
- Brutal styvhet och styrka (28 ekrar)
| Artikelnummer | CK1017305 |
| Varumärke | Shimano |
| Hjulstorlek | 29" (622 mm) |
| Placering | Bak |
| Bromstyp | Skivbroms |
| Typ av däck | Tubdäck |
| Fälghöjd | 23 mm |
| Fälgbredd yttre | 26 mm |
| Fälgmaterial | Kolfiber |
| Antal ekrar | 28 st |
| Bakaxel | Snabblås 135 mm |
| Infästning bromsskiva | Centerlock |
| Body | Shimano/SRAM 8-10 växlar, Shimano DYNA-SYS 11 växlar |
| Hjultyp | Bakhjul |
| Färg | Svart |
| Serie | Shimano XTR |
| Vikt (enligt tillverkaren) | 742 g |
| Tillverkarens artikelnummer | IWHM9000TR9CB |
Fråga
Är Hjulen XTR WH-M9000-TU kompatibla med Sram XD hub. dvs går det att köpa en XD hub till dessa bjul?
MVH
Torbjörn V
-
SVAR
Detta hjul är ej kompatibelt med Sram XD.
från Toni Larsson (Cykelkraft)
Jag vill svara på denna fråga
Shimano XTR WH-M9000-TU 29" är ultralätta och välbalanserade tävlingshjul anpassade för tubdäck med låg vikt, styrka och pålitlighet som trivs i riktigt hög fart. Moderna racinghjul från Shimano till en riktigt vettig prisnivå.
- 29" XC-hjul (622mm)
- Ultralätt hjul konstruerat för tubdäck
- Maximal acceleration
- Brutal styvhet och styrka (28 ekrar)
| Artikelnummer | CK1017305 |
| Varumärke | Shimano |
| Hjulstorlek | 29" (622 mm) |
| Placering | Bak |
| Bromstyp | Skivbroms |
| Typ av däck | Tubdäck |
| Fälghöjd | 23 mm |
| Fälgbredd yttre | 26 mm |
| Fälgmaterial | Kolfiber |
| Antal ekrar | 28 st |
| Bakaxel | Snabblås 135 mm |
| Infästning bromsskiva | Centerlock |
| Body | Shimano/SRAM 8-10 växlar, Shimano DYNA-SYS 11 växlar |
| Hjultyp | Bakhjul |
| Färg | Svart |
| Serie | Shimano XTR |
| Vikt (enligt tillverkaren) | 742 g |
| Tillverkarens artikelnummer | IWHM9000TR9CB |
Fråga
Är Hjulen XTR WH-M9000-TU kompatibla med Sram XD hub. dvs går det att köpa en XD hub till dessa bjul?
MVH
Torbjörn V
-
SVAR
Detta hjul är ej kompatibelt med Sram XD.
från Toni Larsson (Cykelkraft)
Jag vill svara på denna fråga

