Shimano WH-MT15A 29" är robusta, hållbara och pålitliga offroad-hjul för skivbromsar som klarar det flesta typer av väder och klimat. Modern teknologi från Shimano som numera är tillgänglig för alla, tack vare ett plånboksvänliga pris.
- Passar 29" (622mm)
- 24,6 mm bred fälgprofil (19c)
- Precisionspaket byggt för hand
- Fram 28, bak 28 ekrar med aluminiumnipplar
- Skål- och konlager med labyrint- och kontakttätning av hög kvalitet
- CENTERLOCK är ett snabbt, enkelt, lätt och effektivt monteringssystem för bromsskivor
- 15 mm E-thru-framaxel som alternativ
| Artikelnummer | CK1017268 |
| Varumärke | Shimano |
| Hjulstorlek | 29" (622 mm) |
| Placering | Bak |
| Bromstyp | Skivbroms |
| Typ av däck | Däck för slang |
| Fälgmaterial | Aluminium |
| Bakaxel | Snabblås 135 mm |
| Infästning bromsskiva | Centerlock |
| Body | Shimano/SRAM 8-10 växlar, Shimano DYNA-SYS 11 växlar |
| Hjultyp | Bakhjul |
| Färg | Svart |
| Tillverkarens artikelnummer | EWHMT15AR9MC |
Fråga
Hej!
Vad är det för ekerdimension på detta hjul?
-
SVAR
Hej Johan,
från Christoffer Stenbeck (Cykelkraft)
Vänster eker 287,5 mm, höger eker 288,5 mm. Skall även vara J-Bend/2.3 Butted.
Ha en fortsatt trevlig dag!
Jag vill svara på denna fråga
Shimano WH-MT15A 29" är robusta, hållbara och pålitliga offroad-hjul för skivbromsar som klarar det flesta typer av väder och klimat. Modern teknologi från Shimano som numera är tillgänglig för alla, tack vare ett plånboksvänliga pris.
- Passar 29" (622mm)
- 24,6 mm bred fälgprofil (19c)
- Precisionspaket byggt för hand
- Fram 28, bak 28 ekrar med aluminiumnipplar
- Skål- och konlager med labyrint- och kontakttätning av hög kvalitet
- CENTERLOCK är ett snabbt, enkelt, lätt och effektivt monteringssystem för bromsskivor
- 15 mm E-thru-framaxel som alternativ
| Artikelnummer | CK1017268 |
| Varumärke | Shimano |
| Hjulstorlek | 29" (622 mm) |
| Placering | Bak |
| Bromstyp | Skivbroms |
| Typ av däck | Däck för slang |
| Fälgmaterial | Aluminium |
| Bakaxel | Snabblås 135 mm |
| Infästning bromsskiva | Centerlock |
| Body | Shimano/SRAM 8-10 växlar, Shimano DYNA-SYS 11 växlar |
| Hjultyp | Bakhjul |
| Färg | Svart |
| Tillverkarens artikelnummer | EWHMT15AR9MC |
Fråga
Hej!
Vad är det för ekerdimension på detta hjul?
-
SVAR
Hej Johan,
från Christoffer Stenbeck (Cykelkraft)
Vänster eker 287,5 mm, höger eker 288,5 mm. Skall även vara J-Bend/2.3 Butted.
Ha en fortsatt trevlig dag!
Jag vill svara på denna fråga

